A kommunizmus áldozataira emlékeztek
Szöveg: Vastagh László | 2011. február 26. 16:27A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából idén tizedik alkalommal került sor a „Parma fidei – Hit pajzsa” díjkiosztó ünnepségére február 26-án, Budapesten az egyetemi Kisboldogasszony templomban. A kitüntetést Mádl Dalma asszony adta át dr. Rédly Elemér atya, győri plébános, pápai prelátus, kanonok, a Győri Hittudományi Főiskola tanárának, aki 50 évvel ezelőtt 1961. február 6-án került a tököli börtönbe. Az ünnepség díszvendége dr. Schmitt Pál köztársasági elnök volt. Ünnepi beszédet dr. Hende Csaba, honvédelmi miniszter, laudációt prof. dr. Bolberitz Pál mondott.
A kommunizmus az emberi életet igyekezett kézbe venni a maga teljességében, az elképzelt boldog és igazságos jövő nevében. Mindent el akart pusztítani, amit nem tudott a befolyása alá vonni és, amit nem tudott céljai szolgálatába állítani. Ezért kellett végképp eltörölni a múltat, vagy legalább is fájó, bús ezer évvé alakítani. Ezért kellet az erőltetett iparosítással szétverni a hagyományos falusi közösségeket, s vele a családokat. Ne legyen más kötelék, más összetartozás, csak ami a hatalom által meghatározott keretek között létezik. Ezért kellett hát az egyházat is megsemmisíteni. Ne legyen más igazság, csak az, amit a hatalom az adott pillanatban annak hirdet.
„Minden korra igaz Jézus tanítása: széles az út, ami a romlásba vezet, keskeny az út, ami az életre visz" – fogalmazott Hende Csaba. A létező szocializmus korszakában, ebben a nehéz és embertelen korban is meg kellett találni Krisztus követésének útjait. Vannak hőseink, akik a legnehezebb időkben is megtalálták ezt az utat. Hűek voltak kicsiben és nagyban, a hétköznapokban és a börtönben is. A hit pajzsával felékesített személyek közös vonása, hogy a rendkívül nehéz időkben minden emberi gyengeségük és gyarlóságuk mellett is követendő és követhető példát állítottak valamennyiünk elé.
Elemér atya a börtönt is megjárta társaival azért, mert ezt a kompromisszumot nem volt hajlandó megkötni. Bojkottálták az egyházra erőszakolt papi békemozgalom gyűléseit, majd ezután az emiatt kidobott szeminaristáknak nem voltak hajlandók elengedni a kezét. Börtön és eltiltás járt mindezért.
„Papnak lenni minden időben és korban hatalmas küldetés" – mondta Hende Csaba. Azt hiszem nem túlzás azt állítani, hogy a ’80-as évek elejére már csak azok maradtak gyakorló keresztények, akiknek meghatározó személyes élményük volt az ilyen tanúságtevő papoknak köszönhetően. Milyen hallatlanul értékes volt az a munka, amelyet Elemér atya társaival együtt az országos hitoktatási bizottságban végzett, amely nagyon keményen dolgozott a hitoktatás megújításáért.
A díj létrejöttének rövid történetét fémjelzi, hogy dr. Horváth Béla 2000-ben az Országgyűlésben kezdeményezte a „Kommunizmus áldozatainak emléknapját", amit elfogadtak. Ennek kapcsán elhatározta, hogy díjat alapít Gyurkovics Tibor (1931-2008) íróval közösen, azon élő egyházi személyek számára, akik a kommunista diktatúra évtizedeiben hűek maradtak hitükhöz, magyarságukhoz.
Évente csak egy élő személy kaphatja meg a „Parma fidei – a hit pajzsa" kitüntetést és a „Hazámért – hitemért" érdemérmet, amiket Mádl Dalma asszony ad át minden évben. A kitüntetést Madarassy István szobrászművész készíti, az arany érdemérem tervezője Bozó József éremtervező. 2007-es esztendőtől kezdve a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. különdíjat ajánlott fel, így a kitüntetett megkapja a ,,Világ királynője" szobrot is.
| |
Fotó: MTI