Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A mi ügyünk – könyvbemutató Kecskeméten

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. október 1. 21:21

A Böjte Csaba ferences rendi szerzetes gondolataiból összeállított Szent István-tervet méltatta október 1-jén, szombaton Kecskeméten dr. Hende Csaba. A honvédelmi miniszter magánemberként látogatott a hírös városba, de a honvedelem.hu-nak elmondta: lát lehetőséget arra, hogy a hadsereg is segítse a nemzetünket egységgé kovácsoló, a közösségeket tettre buzdító célkitűzések megvalósítását.

Vitaindítónak, további közösségformáló akciók és rendezvények forrásának szánja A mi ügyünk című könyvében megfogalmazottakat Böjte Csaba, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója. A Hende Csaba, László Tamás és Farkas Anikó által szerkesztett, és a Zrínyi Média Kft. gondozásában megjelent kötet országos bemutatóját a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület szervezésében október 1-jén, szombaton, Kecskeméten tartották.

A város polgármestere, dr. Zombor Gábor a bemutató alkalmával hangsúlyozta: Böjte atya célkitűzései a civil szervezetek, az állam és az önkormányzatok együttműködésének új dimenzióit nyitják meg.

A könyv a nemzetközileg is ismert és elismert, Erdélyben született ferences rendi szerzetes Kárpát-medencei országjárásai során megélt tapasztalatainak, az ezekből levont következtetéseinek és javaslatainak Szent István-tervként ismertté vált összegzése. „A puzzle minden egyes darabjára szükség van, senki, semmi nem fölösleges. Türelemmel, nyugodt, bölcs munkával minden kérdés megoldható. Hiszem, hogy kitartó munkából, békés összefogásból világunk újjá születhet, megszépülhet. Nem kell senkit leírni, kiutasítani, összetörni" – írja a könyve bevezetőjében a szerző.

Dr. Hende Csaba a honvedelem.hu-nak elmondta: februárban, az interneten szörfözve, véletlenül bukkant Böjte atya gondolataira. A lelki megújulást, az ország fizikai állapotának a rendbetételét célul tűző javaslatok azonnal rabul ejtették, mert ezek a gondolatok egy valódi társadalmi mozgalom szerveződésének az alapját képezhetik. A Szent István-terv ugyanis a magánszemélyek, az állam, az önkormányzatok és a helyi civil közösségek összefogását feltételezve három pilléren nyugszik.

Az első, a Tündérkert program, a Kárpát-medence végtelenül elhanyagolt környezetének rendbetételét célozza meg, a második, a Szép ház program az elhanyagolt magán- és középületek állapotának felmérésére, az elhanyagol ingatlanok mielőbbi lebontására, felújítására ösztönöz. A harmadik pedig a lelki újjáépítésről szól, a Kárpát-medencei népnevelés, népművelés gondolatát fogalmazza meg, egy modern népfőiskolai mozgalom megindítását tartja fontosnak.

A tervben megfogalmazottak valóra váltását a közeljövőben megjelenő Szent István-kártya is támogatni fogja. A kártya tulajdonosa meghatározott helyeken történő vásárlások alkalmával árengedményt kap, de ennek a kedvezménynek egy bizonyos részét közvetlenül a Szent István Alapba utalják át a partnerként együttműködő kereskedelmi és szolgáltató egységek. Az így képződő összeg lesz az egyik forrása azoknak, a költségeket is igénylő helyi erőfeszítéseknek, amelyek a Szent István-tervben megfogalmazott célokhoz hozzárendelhetők.

A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy magánemberként vett részt a kecskeméti rendezvényen, hiszen a Szent István-terv elsősorban a civilek erejére épít. Ennek ellenére elképzelhetőnek tartja, hogy egy-egy helyi kezdeményezést speciális képességeivel a honvédség is támogasson. Ilyen segítség lehet például a logisztikai háttér biztosítása: anyagszállítás vagy egy gulyáságyú kölcsönzése a munka helyszínére.

 
 

 
 Fotó: Krasznai-Nehrebeczy Mária