Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Arad hősei példát mutattak bátorságból, hűségből és önfeláldozásból

Szöveg: Antal Ferenc | Fotó: Rácz Tünde |  2019. október 6. 20:16

Ma is vannak hősök, bátor emberek, akik bármikor készek ennek az országnak és nemzetnek szabadságáért síkra szállni – jelentette ki Benkő Tibor honvédelmi miniszter az aradi vértanúk kivégzésének 170. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen október 6-án, a kiskunhalasi Thorma János Múzeumban.

1596069765

Thorma János Aradi vértanúk című, monumentális festménye előtt a honvédelmi miniszter Széchenyi István szavait idézve – „tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn" –  rámutatott: a magyarság államiságunk kezdete óta számtalan esetben küzdött véres háborúkban, csatákban, forradalmakban azért, hogy Magyarország és a magyar emberek részére függetlenséget, szabadságot, önállóságot biztosítson. Az ezeréves küzdelem azt eredményezte, hogy Magyarország megmaradt magyarnak, a magyar ember pedig magyarként élhet e hazában.

A honvédelmi miniszter három történelmi eseményt emelt ki, amikor őseink példát mutattak bátorságból, önfeláldozásból és a haza iránti hűségből: az 1456-os nándorfehérvári diadalt, amikor a magyar hősök utolsó védőbástyaként óvták Nyugat-Európát, 1956-ot, amikor a magyar nemzet a világ egyik legerősebb haderejével szállt szembe, valamint az 1848-49-es forradalom és szabadságharcot, amellyel a magyar nemzet beírta magát a történelembe. „Amikor Magyarország szabadságáról és függetlenségéről, valamint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről és Arad vértanúiról beszélünk, azokra is emlékeznünk kell, akik a csatatereken ontották a vérüket. Magyarország ebben is példát mutatott, hiszen ezt a bátor és elszánt nemzetet a Habsburg-ház csak cári segítséggel tudta megtörni" – tette hozzá Benkő Tibor. Hangsúlyozta: az aradi vértanúk példája okán nem engedhetjük meg, hogy a világban hasonlóan kegyetlen bosszúval végezzenek azokkal az emberekkel, akik a békéért, a szabadságért, az emberi jobblétért küzdenek.

1596069766

A honvédelmi miniszter a helyiekhez szólva emlékeztetett: Kiskunhalas lakossága 1848-49-ben egy emberként állt a szabadságharc ügye mellé, elég csak Vári Szabó István honvéd századosra, Kiskunhalas első polgármesterére, vagy Thorma János festőművészre gondolni, aki a munkásságában és alkotásaiban hűen fejezte ki a magyar nemzethez tartozás érzését.

A rendezvényen részt vett dr. Jerzy Snopek, Lengyelország rendkívüli és meghatalmazott nagykövete és P. Marian Adam Waligóra, a częstochowai kegyhely kolostorának házfőnöke is. Az ünnepség színvonalát a kiskunhalasi Dékáni Árpád Szakgimnázium diákjainak és a Magyar Honvédség Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekara közreműködése tette színesebbé. Ezt követően a résztvevők ünnepi szentmisén emlékeztek meg a kiskunhalasi Szent Péter és Pál Főplébánia templomszentelésének évfordulójáról.

GALÉRIA