Debrecen: visszafogadás és aláírás
Szöveg: Zilahy Tamás | 2011. szeptember 20. 21:57Szeptember 20-án, kedden Hende Csaba honvédelmi miniszter is részt vett az Afganisztánban szolgálatot teljesítő egyéni beosztásúak, az MH Tartományi Újjáépítési Csoport, az MH Légi Tanácsadó Csoport, valamint a Koszovóban szolgált MH KFOR Kontingens visszafogadó ünnepségén, Debrecen főterén. Ezt követően a polgármesteri hivatalban a honvédelmi miniszter és Papp László, Debrecen alpolgármestere szándéknyilatkozatot írtak alá a Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium honvédelmi középiskolává alakulásáról.
Galéria
Az eseményen jelen volt Hende Csaba honvédelmi miniszter, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság képviseletében Varga Csaba dandártábornok, törzsfőnök, a tábornoki kar több tagja, valamint a Bocskai dandár parancsnoki állománya. Természetesen a katonák hozzátartozói és több száz érdeklődő is kíváncsi volt a visszafogadó ünnepségre.
A történelmi zászlók bevonulása, majd a Himnusz elhangzása után Hende Csaba köszöntötte a hazatérő katonákat.
„Honvédek! Isten hozott titeket itthon!" – kezdte a beszédét a honvédelmi miniszter, majd így folytatta: „a történelem számtalanszor bebizonyította: sem Afganisztán, sem Koszovó nincs olyan messze, hogy instabilitásuk ne fenyegetne bennünket."
„Nagy és veszélyes feladatuk maradéktalan teljesítésével változást hoztak a térség mindennapi életében. Köszönöm, amit tettek, köszönöm, hogy becsülettel szolgáltak" – mondta a miniszter, majd azzal folytatta, hogy itthon is hasonlóan fegyelmezett, kitűnő munkát vár el tőlük a honvédelem rendszerének hazai megújításában.
Papp László, a megyeszékhely alpolgármestere Debrecent úgy jellemezte, hogy a magyar honvédelem „kiemelkedő jelentőségű bástyája".
Az ünnepségen miniszteri, vezérkarfőnöki, valamint összhaderőnemi parancsnoki kitüntetéseket, elismeréseket adtak át, és természetesen minden külszolgálatból hazatért katona megkapta a Békefenntartásért Szolgálati Jelet.
Az esemény egyházi áldással folytatódott, majd a jelenlévők egyperces néma főhajtással emlékeztek Afganisztánban hősi halált halt bajtársaikra.
A visszafogadó ünnepséget követően – amely a Szózat hangjaival és díszmenettel zárult – a városházán Hende Csaba honvédelmi miniszter és Papp László, Debrecen alpolgármestere aláírták a Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium honvédelmi középiskolává alakulásáról szóló szándéknyilatkozatot. Az országosan is egyedülálló katonai középiskolai szakképzés felmenő rendszerben indul Hajdú-Bihar megye székhelyén a jövő tanévben, egyelőre két osztállyal.
„A kormány elkötelezett a tiszti és tiszthelyettesi képzés hazai megújításában, ennek egyik fontos állomásaként jön létre Budapesten a Nemzeti Közszolgálati Egyetem" – jelentette ki a honvédelmi miniszter még az aláírást megelőzően. Hende Csaba megerősítette: fontos, hogy középiskolai katonai szakképzésre is legyen lehetőség. Ezt elő fogja segíteni az új nemzeti alaptanterv is.
A szándéknyilatkozat aláírását követően a honvédelmi miniszter szólt a KatonaSuli programról és annak kedvező hatásairól is. A Magyar Honvédség új humánstratégiájához illeszkedő KatonaSuli program fontos szerepet tölt be a Magyar Honvédség népszerűsítésében és pályára irányító feladataiban.
Papp László alpolgármester szerint Debrecen életében kiemelkedő szerepet játszott és játszik ma is a honvédelem. Éppen ezért meghatározó a város számára a Bocskai István Lövészdandár jelenléte. Ahogy a Honvédelmi Minisztérium, úgy debreceni önkormányzata is személyi és tárgyi eszközökkel segíti majd a jövőben a katonai szakképzést. Ennek jelentőségét Hende Csaba befejezésül azzal húzta alá, hogy napjainkban, a modern hadviselésben nélkülözhetetlenek a magas szintű műszaki, elektronikai és informatikai ismeretek. E tekintetben pedig a Gábor Dénes Elektronikai és Műszaki Szakközépiskola és Kollégium ideális helyszín, hiszen az említett területeken évek óta magas színvonalú képzést folytat.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária
További képekért kattintson galériánkra!