Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Egy évvel a katasztrófa után

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. október 4. 18:52

Egy évvel ezelőtt következett be a vörösiszap-katasztrófa, amely tíz ember életét követelte, valamint hatalmas anyagi és környezeti, illetve felbecsülhetetlen lelki károkat okozott. Az évforduló kapcsán Kolontáron, illetve Devecserben is megemlékezéseket tartottak és elismeréseket adtak át október 4-én, kedden.

1595925610
Az egy évvel ezelőtt bekövetkezett vörösiszap-katasztrófára emlékeztek a tragédia által sújtott Kolontáron és Devecserben kedden délelőtt a kormány és a mentési munkálatokban részt vett szervezetek képviselői, illetve az áldozatok hozzátartozói és a helyi állampolgárok. Az ünnepségeken részt vett Pintér Sándor belügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter, illetve a kabinet több államtitkára is.

Kolontáron mondott beszédében Kontrát Károly, a belügyi tárca parlamenti államtitkára felidézte: a vörösiszap-katasztrófában tíz ember vesztette életét, otthonok pusztultak el mindörökre, és az addig virágzó környezeten is súlyos seb esett. Hozzátette: az elképesztő károk közepette a nemzet összefogott, Magyarország népe egyszerre mozdult, és példát mutatott segítőkészségből, önzetlenségből, emberi helytállásból.

Mint az államtitkár fogalmazott, egy évvel ezelőtt senki sem gondolta volna, hogy a katasztrófa helyszínén ismét visszatérhet az élet a mindennapi kerékvágásba, de így történt: új házakat emeltek, megerősítették a védműveket, és a föld rehabilitációja is megkezdődött. Az anyagi javak tehát pótolhatók, a felmérhetetlen lelki károk orvoslásához azonban időre, szeretetre, megértésre és békességre van szükség.

1595925611
Kontrát Károly hozzátette: a felelősök megnevezése és megbüntetése szintén elengedhetetlen, hiszen a vörösiszap-áradat emberi felelőtlenség, kapzsiság, gátlástalan pénzhajhászat és nemtörődömség következtében zúdulhatott Kolontárra, Devecserre és Somlóvásárhelyre. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a kabinet nevében kegyelettel emlékezett az áldozatokra.

A beszédet követően a kegyelet koszorúját helyezte el a kolontári emlékhelyen Pintér Sándor, Hende Csaba, Kontrát Károly, Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Államtitkárság miniszteri biztosa, Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Államtitkárság környezetvédelmi ügyekért felelős államtitkára, Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár, Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, illetve Kovács Zoltán, a Veszprém Megyei Kormányhivatal vezetője.

1595925611
A fegyveres és rendvédelmi szervek koszorúját dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, Bakondi György tűzoltó altábornagy, katasztrófavédelmi főigazgató és Hatala József rendőr altábornagy, országos rendőrfőkapitány helyezték el. Szintén koszorúztak a környékbeli önkormányzatok vezetői és a kolontári Táncsics Mihály Általános Iskola tanulói is.

A kolontári megemlékezést követően Devecseren is az egy évvel ezelőtt történtekre emlékeztek. Beszédében Pintér Sándor szintén felidézte a tavaly történteket, hangsúlyozva a katasztrófa bekövetkeztét előidéző emberi felelőtlenség súlyosságát, és köszönetet mondott a mentési munkálatokban részt vállalóknak. „Kétszer ad, ki gyorsan ad, és a magyar kormány gyorsan adott", fogalmazott a belügyminiszter.

Ezt követően elismerések átadására került sor: Mádl Dalma és Lévai Anikó jószolgálati nagykövet asszonyok áldozatos tevékenységét Pintér Sándor köszönte meg, a vörösiszap-katasztrófában tanúsított rendkívüli helytállásért járó érdemrendeket pedig a belügyminiszter, illetve Hende Csaba honvédelmi miniszter adták át a kitüntetetteknek. A Magyar Honvédség állománya nevében Benkő Tibor vezérezredes vette át a miniszteri elismerő oklevelet. Az elismerések után a megjelent állami vezetők jelenlétében felavatták a helyszínen létesített emlékparkot.

Példásan helyt állt a honvédség

1595925612
A Magyar Honvédség katonái a katasztrófa első pillanatától kezdve folyamatosan részt vettek a mentési és mentesítési munkálatokban Devecser térségében. A honvédség első erői a katasztrófa bekövetkezte után másfél órával a helyszínre érkeztek, az utolsó katona és technikai eszköz pedig 2010. december 23-án hagyta el a térséget. A feladatokban összesen mintegy 2300 fő vett részt, akik utóbb az újonnan alapított Katasztrófa-elhárításért Szolgálati Jelet vehették át a honvédelmi minisztertől. A katonák elsődlegesen a veszélyes anyagok lokalizálására, eltávolítására, mentesítésére, a környezeti károk csökkentésére, valamint a vízbázisok védelmére koncentrálták erőiket.

A honvédség alakulatai részt vettek Kolontár teljes lakosságának kitelepítésében. A kijelölt erők emellett felkészültek és képesek voltak további mintegy háromezer fő egyidejű kimenekítésére is. A honvédség aktívan közreműködött a kimenekített lakosság elhelyezésében és a katasztrófa következményeinek felszámolásában, illetve megépítették a megsemmisült kolontári vasbeton szerkezetű híd méltó utódját is.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária

További képekért kattintson galériánkra!