Felavatták a sopronbánfalvi hősi temetőt
Szöveg: Takács Vivien | 2018. december 7. 17:42Több ezer katona alussza örök álmát a Lővérek egy csendes részén, a sopronbánfalvi hősi temetőben. A csaknem kéthektáros katonai temetőt december 7-én, pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel.
Galéria
Videó
A rendezvényen dr. Udvardi Endre ezredes, a HM Jogi Főosztály vezetője úgy fogalmazott: Ausztria-Magyarország kilencmillió embert hívott fegyverbe, ez a lakosság 17,6 százaléka volt. Ebből elesett 1 534 200 katona, a lakosság három százaléka, azaz a hadra kelt sereg mintegy tizenhét százaléka. Megsebesült 1 943 000 katona, a lakosság, 3,8; a hadra kelt sereg megközelítőleg 22 százaléka. „Az, hogy mi van e rettenetes számok mögött, azt, hogy mit jelent a háború, mi, egy boldogabb kor gyermekei nem tudjuk, nem értjük. El sem tudjuk képzelni, mit jelent az, hogy egy hegy védelmében háromnaponta elvérzik egy ezred. Azt, hogy sebesülten, étlen-szomjan két nap, két éjszaka kell feküdni az ellenséges vonalak közt a senki földjén. Azt, hogy naponta tízezrek néznek fel utoljára megtört tekintettel az égre. Pedig valamilyen módon minden magyar család érintett volt ebben a rémséges háborúban, és az utókornak emlékeznie kell az elesett hősökre" – hangsúlyozta az ezredes.
Dr. Fodor Tamás, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere ünnepi beszédében elmondta: a város polgárai mindig is büszkék voltak a katonai hagyományaikra. A polgármester a Nádasdy-huszárok mellett kiemelte a magyar királyi 18. honvéd gyalogezredet, a császári és királyi 76. gyalogezredet, valamint a császári és királyi 9. huszárezredet is, amelyekben soproni bakák is szolgáltak. „A temető felújítása méltó befejezése az első világháborúra emlékező centenáriumi rendezvénysorozatunknak. A sírok mellett megújultak orosz katonák síremlékei, a gyalogutak és lépcsők. Új és szép közvilágítást kapott a temető. Megtörtént a kapuk eredeti állapotának helyreállítása. A temetőben található információs térképekkel ellátott útbaigazító táblák megújultak a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársainak segítségével" – részletezte dr. Fodor Tamás.
Fotó: Tóth László