Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Forgószárnyasok árnyékában

Szöveg: Faragó Fanny | Fotó: Dévényi Veronika |  2019. október 10. 18:24

Ötnapos légi kutató-mentő gyakorlatot tartott az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis – együttműködve más alakulatok katonáival – október 7-11. között, a Gyöngyöshöz közeli pipishegyi repülőtéren és a Mátra légterében. A komplex helikopteres kiképzés résztvevői hegyvidéki viszonyok között fejlesztették alpintechnikai és repüléstechnikai készségüket, az egészségügyi személyzet tagjai pedig a sérültek ellátását gyakorolták.

1596069919

A kutató-mentő ejtőernyősök minden esztendőben kiképzésekkel tartják szinten, illetve fejlesztik képességeiket. Az Air Wolf Hunting 2019 elnevezésű gyakorlaton mentési feladatok vártak a katonákra, az ugrások zömét pedig 2000 méteres magasságból hajtották végre a Pipis-hegy, majd a Mátra kijelölt területei felett.  A foglalkozás legfontosabb célja az volt, hogy a katonák bővítsék mentési ismereteiket és ugrókészségüket. A hegyvidéki viszonyok nehezített körülményeket jelentettek a repüléseket, illetve különböző ki- és berakási és mentési feladatokat teljesítő szakállománynak.

„Az idei gyakorlatra nem csak a logisztikai bázist kaptuk meg állandó kitelepüléssel, hanem a hajózó és egyéb kiszolgáló erők is itt vannak, innen látják el a napi feladataikat. Ami újdonság, hogy először hajtottunk végre a légierő történetében An-26-os teherszállító gépről ejtőernyős dobást, de  ejtőernyősökkel gyakoroltunk külső helyszíneken is, ami számukra egy nagyon nagy kihívás" – árulta el érdeklődésünkre Daróczi Endre alezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis repülőműveleti főnöke. Az alezredes hozzátette: természetesen a kutatásmentésre fókuszálnak most már nem csak nappal, hanem éjjel is.

1596069920

A repülőtéren és a körzetében található riasztási helyszíneken Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka és dr. Koller József dandártábornok, a helikopterbázis parancsnoka is megtekintette az ugrásokat és a mentési folyamatokat. „Ez egy réskitöltő gyakorlat, hiszen nem csak a kutatómentő alegységet tudjuk gyakoroltatni, hanem az egész kutatásmentés rendszerét. Szárazföldi alakulatokkal is együttműködünk, sőt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem harmadéves lövész hallgatói is itt lehetnek" – hangsúlyozta Koller dandártábornok.

A szolnoki forgószárnyasok nehéz domborzati körülmények között, a Mátrában több kárhelyszínen gyakorolták az életmentési feladatokat. Az idei gyakorlaton hét alakulat, mintegy kétszáz katonája vett részt, így a légi és szárazföldi haderőnem együttműködést is gyakorolhatta.  A kutató-mentő specialisták mellett -többek között- az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár, illetve az MH 24. Bornemissza Gergely Felderítőezred katonái is becsatlakoztak kiképzésbe.

Az Air Wolf Hunting gyakorlat során a katonák tökéletesíthetik kutató-mentő szaktudásukat, így egy hegyvidéken történt baleset esetében is gyorsan és szakszerűen járhatnak el.

GALÉRIA