Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hogy egy nyelven beszéljenek…

Szöveg: Szűcs László |  2011. április 1. 7:40

Műszaki szakharcászati foglalkozásra, illetve módszertani gyakorlati képzésre érkeztek Szentesre, az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezredhez a szentendrei MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola „őrmesterképző” tanfolyamának hallgatói, valamint a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem negyedéves, műszaki szakos honvédtiszt-jelöltjei. A március 28. és április 1. közötti foglalkozás-sorozat egyik kiképzési napját a honvedelem.hu is megtekintette.

1595916336
„Őrmesterképző". Így „becézik" a szentendrei MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskolánál (MH KPTSZI) azt a – hivatalosan OKJ–52-es számú – tanfolyamot, amely a szerződéses katonák számára meghirdetett, levelező munkarend szerinti képzés. A tanfolyam hallgatói, a kurzus sikeres elvégzése után, tiszthelyettesi rendfokozattal folytathatják katonai szolgálatukat alakulataiknál.

Az iskolában jelenleg is zajló OKJ-s képzés tizenkét hallgatója érkezett március 28-án Szentesre, a műszaki alakulathoz. A hallgatókat dr. Kovács Tibor mérnök ezredes, az iskola igazgatója is elkísérte, aki a honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: a leendő tiszthelyettesek műszaki szakharcászati foglalkozáson, valamint módszertani gyakorlati képzésen vesznek részt a Tisza-parti városban töltött idő alatt. A szentesi kitelepülésre azért volt szükség, mert az iskola nem rendelkezik olyan technikai eszközökkel, amelyek megismerése nélkülözhetetlen a műszaki kiképzés során – tette hozzá az ezredes.

1595916336
A tanfolyam hallgatói egyébként műszaki-technikai ismereti foglalkozással kezdték a Szentesen töltött egy hetüket. Megismerték a szentesi alakulat technikai eszközeit, sőt arra is lehetőségük volt, hogy néhányat – köztük például a gatterként ismert keretfűrészt – kipróbálhassák.

Emellett gyakorolták a cölöpözést, valamint a TMM–3 típusú hidak telepítését is.

Az egyhetes kiképzés során fontos témakör volt az úgynevezett vízen járási ismeretek elsajátítása – tudtuk meg Kovács ezredestől –, amely valójában azt takarja, hogy a katonáknak meg kellett tanulniuk a vízen való tájékozódás alapjait, és olyan alapvető fogalmakat is, hogy melyik a jobb- és melyik a balpart, vagy éppen azt, hogy mit nevezünk sodorvonalnak?

Mindez egyébként azért szükséges – fogalmazta meg az iskola parancsnoka –, hogy a katonák a vízen „egy nyelven beszéljenek".

1595916336
Természetesen a PMP-hidak (illetve hídkompok) – vagyis, ahogy mindenki ismeri: a pontonhidak – telepítését is gyakorolták Szentesen a KPTSZI hallgatói. Kezdetben a laktanyában található trenazsőrön – e szárazföldi kiképzési pályára telepített hídkompok, a speciális felfüggesztéseknek köszönhetően úgy viselkednek, mintha a vízen lennének –, később pedig már a műszaki ezred Tisza-parti vízi gyakorlóterén hajtották végre ezt a feladatot. A katonák számára a cél egyébként egy 80 tonnás hídkomp megépítése volt.

Kovács Tibor ezredestől megtudtuk azt is, hogy a szentesi kitelepülés utolsó napján a műszaki ezrednél rendszeresített víztisztító berendezések megismerése volt a leendő tiszthelyettesek feladata.

A szentesi szakharcászati foglalkozáson és módszertani gyakorlaton nemcsak az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola „őrmesterképző" tanfolyamának hallgatói, hanem a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem negyedéves, műszaki szakos honvédtiszt-jelöltjei is részt vettek. Dr. Kovács Zoltán okleveles mérnök őrnagy, a ZMNE Katonai Műszaki Tanszék vezetője elmondta: idén öt, az MH Ludovika Zászlóaljhoz tartozó honvédtiszt-jelölttel érkeztek a Tisza-parti városba, akik közül ketten hölgyek.

1595916337
Az leendő tisztek kiképzése ugyanolyan tematika szerint zajlik, mint a mint a KPTSZI hallgatóié – tette hozzá az őrnagy, akitől megtudtuk azt is, hogy a két „csapat" ugyancsak együtt utazik majd két hét múlva Hódmezővásárhelyre, ahol az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Művelettámogató Műszaki Zászlóaljának technikai eszközeivel ismerkednek meg. Így egyebek mellett közelről megszemlélhetik majd az UDS–114 típusú gumikerekes kotrót – amelyet a köznyelv markolóként ismer –, a BAT–2 típusú gyorsjáratú, lánctalpas buldózert, valamint a Komatsu gumikerekes földmunkagépet is.

A Nemzetvédelmi Egyetem és a tiszthelyettes szakképző iskola azt tervezi, hogy hasonló kiképzéseiket az elkövetkező években is közösen hajtják majd végre – hangsúlyozta Kovács Zoltán őrnagy.

A műszaki ezred állományából mintegy 50-60 katonát érintett az egyetem honvédtiszt-jelöltjei és az iskola tanfolyami hallgatói számára rendezett műszaki szakharcászati foglalkozás, és módszertani gyakorlati képzés – tudtuk meg Körmendi József zászlóstól. Az alakulat kiképzési főnökségének beosztott tiszthelyettese hozzátette: a műszaki katonák nemcsak kiképzőként vettek részt a feladatokban, hiszen saját állományuk tervezett felkészítéseit is erre az időpontra szervezték.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Tóth László