Honvédelem és haderőfejlesztés
Szöveg: Snoj Péter | Fotó: Dévényi Veronika |  2019. november 19. 14:26A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programról tartott előadást a Vas Megyei Kormányhivatalban, Szombathelyen Benkő Tibor honvédelmi miniszter november 19-én, kedden.
Benkő Tibor „Honvédelem és haderőfejlesztés – honvédelem és államigazgatás kapcsolata" című előadásának fő témái a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program céljai, eddigi eredményei voltak, valamint szólt a Magyar Honvédség megújulásáról is. Bevezetőjében felidézte a programot létrehívó biztonsági kihívásokat, amelyek Európa stabilitását mai napig veszélyeztetik. Mint mondta, a NATO is megkülönböztetett figyelmet fordít a keleti és déli veszélyeztetettségi irányokra, külön szólva az ukrán-orosz konfliktusról és a Nyugat-Balkán helyzetéről. Biztonsági kockázatként elemezte a hibrid- és kiberhadviselésben, az illegális migrációban és a radikális terrorizmusban rejlő kockázatokat is. Kiemelte, hogy évente kétezer magyar katona szolgál külföldön, békefenntartó missziókban azért, hogy Magyarország és a régió biztonságát erősítsék.
A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program létrejötte kapcsán aláhúzta, arra törekedtek, hogy hazánk egy gyorsan kivitelezhető, ugyanakkor hatékony haderőfejlesztésen menjen keresztül. A beruházások kapcsán kiemelte, hogy a program legfontosabb célja, hogy a Magyar Honvédség a térség meghatározó és a kor kihívásainak minden tekintetben megfelelni képes, lojális, jól kiképzett és csúcstechnikával felszerelt katonákból álló hadereje legyen.
Benkő Tibor hozzátette: habár a korszerű haditechnikai eszközök beszerzése kiemelt cél, a program honvédelmi ágának középpontjában továbbra is a katona áll. Jól képzett szakember nélkül ugyanis a legmodernebb technikai eszközök sem érnek sokat. Éppen ezért, mint fogalmazott, a legjobbakra van szükség. Olyan jól kiképzett és korszerű felkészítésen részt vett katonákra, akik – esküjükhöz híven, ha kell – a hazáért mindhalálig szolgálnak. Méltányolva hazánk katonáinak helytállását és áldozatkészségét, a program részeként kidolgozták azt az életpályamodellt is, amely nem csak az illetmények ütemezett emeléseit foglalja magába, hanem számos módon (továbbképzések, lakhatási támogatás, egészségügyi ellátás stb.) is igyekszik támogatni egyenruhásainkat.
A toborzás és az utánpótlás nevelésének témáit megemlítve Benkő Tibor elmondta, hogy a honvédelmi tárca számos olyan intézkedést foganatosított, amelyek kedvezőbbé és vonzóbbá teszik a katonai hivatást. A fiatalok számára ugyanis fontos, hogy egy jól belátható életpályamodell körvonalazódjon, amely a kiképzéstől, az aktív éveken át, de még a nyugállományba vonuláskor is gondoskodik a szolgálatteljesítőkről.
Magyarország honvédelmi minisztere emellett fontosnak tartja a társadalmi kapcsolatok építését is, hiszen a társadalom tagjai közül kerülnek ki azok a fiatalok, akik a jövő katonái lesznek. A Magyar Honvédség és a civil magyar társadalom közötti kapcsolat eredményeit részletezve beszélt többek között az új alapokra helyezett tartalékos rendszerről, kiemelve a területvédelmi tartalékos szolgálati formát. Szintén a fiatal generáció megszólítását szolgálják azok a kezdeményezések is, mint például a Honvéd Kadét Program, a Katonasuli Program, vagy épp a nyaranta megrendezett honvédelmi táborok.
Előadásának zárásaként Benkő Tibor honvédelmi miniszter hangsúlyozta: vannak szeretteink, vannak értékeink és van hazánk, amit a Magyar Honvédség katonái megvédenek.
Videó
GALÉRIA
Galéria