Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonai hagyományápolás a zene nyelvén

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2014. április 23. 15:23

Április 23-án, Budapesten több helyen is ünnepségeket rendeztek a magyar katonazenészek tiszteletére. A magyar katonazene napja április 30-a, Lehár Ferenc születésnapja. „Önök egy olyan katonai hivatás képviselői, akik a szolgálatuk során elsősorban művészetükkel járulnak hozzá a haza védelméhez” – írta ünnepi köszöntőjében dr. Benkő Tibor vezérezredes.

„A katonáskodás és a muzsika az évszázadok során szorosan összefonódott, (…) gyakorlatilag egyidős ezeréves történelmünkkel. A hangszerek hadászati célokra való felhasználásának jelentőségét már az ókorban felismerték. A ritmikus hang élénkítő hatással volt a harcolókra, és a csapatmozgások hadi jeleit tudta közvetíteni a harctereken" − írta ünnepi köszöntőjében dr. Benkő Tibor vezérezredes.

1595970910
„A katonáskodás és a muzsika az évszázadok során szorosan összefonódott"

„Önök egy olyan katonai hivatás képviselői, akik a szolgálatuk során elsősorban művészetükkel járulnak hozzá a haza védelméhez, művészi eszközökkel jelenítik meg a magyar katonák hazájuk védelméért érzett mély elkötelezettségét. Mindemellett az egyik legszorosabb kapcsolatot képesek fenntartani a társadalom szegmenseivel. Fiataloktól az idősekig, képesek a társadalom széles nyilvánosságához szólni, figyelmét felkelteni, ráirányítani a hon védelmének fontosságára úgy, hogy maradandó élményként szórakoztatják hallgatóikat" − írta a Honvéd Vezérkar főnök.

A tábornok levelében kiemelte: a katonazene igénye és értékei, a magyar katonazenekarok története összefonódik a Magyar Honvédség életével, hétköznapjaival és ünnepeivel. A magyar zenei hagyományok ápolása, éltetése és kiteljesítése nagy felelősséget helyez a ma katonaművészei vállára.

1595970910
Az ünnepi állománygyűlésen elismeréseket is átadtak

„Az Önök elkötelezettségének, felkészültségének fontos helye és szerepe van a honvédség életében. A zene sajátos eszközével, értékformáló hatásával nagymértékben hozzájárulnak a katonaélet teljességéhez. Büszkeség számunkra, hogy az elmúlt esztendőben is mindezen értéket hazai és nemzetközi zenekari találkozókon, fesztiválokon, hangversenyeken való rendszeres szerepléseik és szép sikereik is igazolták" − írta Benkő Tibor, aki felhívta a figyelmet az idei, elsősorban az első világháború centenáriumához kapcsolódó ünnepségek kapcsán adódó feladatokra is.

Az ünnepségen Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere köszöntötte a megjelenteket. Beszédében szintén hangsúlyozta a katonazenészek kiemelt szerepét a társadalom különböző rétegeivel ápolt kapcsolattartásban. Az elismeréseket Kun Szabó István dandártábornok, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka, illetve Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka adta át a munkájukért kitüntetett katonazenészeknek.

1595970910
Fricsay Richárd fejszobrát a a Petőfi Sándor laktanya szoborkertjében avatták fel

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban (HM HIM) tartott állománygyűlést megelőzően a budapesti Petőfi Sándor laktanyában rendezett ünnepségen avatták és szentelték fel Fricsay Richárd fejszobrát. A magyar királyi honvédségi zenekar igazgató karmesteréről, a hazai katonazene legendás alakjáról unokája, Dobay-Fricsay Márta emlékezett meg rövid beszédében.

Az ünnepi állománygyűlést követően a HM HIM díszudvarán megkoszorúzták a haza szolgálatában elhunyt katonazenészek emléktábláját.

1595970911
A haza szolgálatában elhunyt katonazenészek emléktáblájának megkoszorúzása

Fotó: Tóth László