Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Könyv a hazai katonai elhárításról

Szöveg: Révész Béla |  2018. március 1. 19:28

Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes mondott köszöntőt azon az ünnepi eseményen, amelyen A magyar katonai elhárítás története 1918-2018 című kötetet mutatták be Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban március 1-jén, csütörtökön.

1599182670
Magyarország történelmi csatáinak hátterében (bármilyen kimenetelűek voltak is) mindig ott voltak a híreket megszerző vagy továbbító személyek, legyen szó akár névtelen hősökről vagy híres, olykor hírhedt felderítőkről. A sok évszázados tapasztalat és az elődök önfeláldozó munkája tette lehetővé a hírszerző és elhárító szakmai tevékenység szervezetszerű kereteinek lerakását. Az első függetlennek tekinthető, nemzeti alapokon szerveződő magyar katonai hírszerző- és elhárító tevékenységet végző szervezet éppen 100 éve kezdte meg működését. E korszakot foglalja össze Jagadics Péter, Rajos Sándor, Simon László és Szabó Károly hiánypótló könyve, A magyar katonai elhárítás története 1918-2018, amelyet március 1-jén mutatták be a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban.

A „100 éves az önálló magyar katonai nemzetbiztonság emlékév" programsorozat ünnepi rendezvényét Kovács József altábornagy nyitotta meg. A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) főigazgatója kiemelte: a kötet hiánypótló kiadvány, amely az első száz év történetét feldolgozva hagyományteremtő szándékkal jött létre. „Olyan kiadványról van szó, amely arra kötelez bennünket, hogy tovább kutassuk az elhárítás történetét" – mondta Kovács altábornagy, bejelentve, hogy a KNBSZ a jövőben egyre több pályázatot fog kiírni annak érdekében, hogy minél több hasonló színvonalú kiadvány jelenhessen meg.

1599182670
Az eseményen Vargha Tamás, a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes köszöntötte a jelenlévőket. „A magyar katonai elhárítás munkáját ennyire részletesen még soha nem dolgozták fel. Ennek eredményeképpen a szélesebb közönség is megismerkedhet e csodálatos, de nem véletlenül titkos szolgálat munkájával" – mutatott rá a miniszterhelyettes, hangsúlyozva, a centenárium jelentőségét emeli az is, hogy a Magyar Honvédség is kerek, létrehozásának 170. évfordulóját ünnepli az idén. „A magyar katonai elhárítás önállósodásának gyökerét éppen az 1848-49-es szabadságharc idején kell keresnünk, hiszen az akkori hadműveleti tervezés jelentős részben a magyar katonai elhárítás legendás alakja, Hajnik Pál nemzetőr őrnagy által kiépített elhárító- és kémszervezet munkájára támaszkodott. Alakja jól példázza a legfontosabb katonai tulajdonságot, a hűséget. Hűséget a nemzet, a magyarság, a haza iránt. Ez a kötet is arról, száz esztendő töretlen, mindenen átívelő hűségéről szól" – mondta Vargha Tamás miniszterhelyettes.

A miniszterhelyettes és a főigazgató mellett Nagy József és Béres János vezérőrnagyok, a KNBSZ főigazgató-helyettesei, valamint Kaiser Ferenc és Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensei mondtak beszédet a centenárium és a kötet megjelenése kapcsán. Szabó Károly ezredes, a KNBSZ igazgatója és a kötet társszerzője kiemelte: olyan kötetet hoztak létre, amit széleskörű támogatás nélkül nem tudott volna létrejönni. „Történeti munkáról beszélünk, ám narratíváját szakemberi szemszögből állítottuk össze. Talán éppen ez adta meg azt a pluszt hozzá, amit a könyvet eddig olvasók pozitív kritikaként megfogalmaztak" – mondta Szabó ezredes.

A helyszínen a bemutatóval egy időben lehetőség nyílt a KNBSZ jubileumi vándorkiállításának és a szakmatörténeti gyűjtemény ünnepi válogatásának megtekintésére.

1599182670
Fotó: Dévényi Veronika