Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Lánctalpas kétéltű – a békeidők hőse

Szöveg: Konkoly Dávid |  2013. március 8. 14:34

PTSZ-M: a betűszó egy szovjet gyártmányú közepes lánctalpas úszó gépkocsit takar, ami nemcsak megjelenése, hanem széles körű harcászati alkalmazhatósága miatt is könnyen a figyelem középpontjába kerül. Az egyszerű és elnyűhetetlen konstrukció méltán szerzett elismerést és hírnevet magának. Mégpedig − az eredeti rendeltetésével ellentétben − nem egy partraszállási hadműveletben, hanem például a 2006-os és 2010-es árvízi katasztrófákban nyújtott heroikus munkájának köszönhetően vált ismertté a nyilvánosság előtt.

1595950537

A PTSZ-M a legkritikusabb árvízvédelmi szituációkban is sikerrel teljesítette feladatait, legyen az a személy- és értékmentés, vagy a szivárgó gátak megerősítésének logisztikai támogatása.
Kétéltű mivolta miatt a harcjármű alkalmazása igen sokrétű: a deszantterében akár hetven katonát is tud szállítani, míg maximális terhelhetősége tíz tonna, ami árvízhelyzetben egyszerre akár 350 darab homokzsák elszállítását jelenti.

Rendkívüli terhelhetőségét a gép törzsében elhelyezett 38 ezer köbcentiméteres motor biztosítja. Csak a könnyebb érhetőség kedvéért: ez hatvanhat darab Trabant-motort jelent − természetesen csak méretben és nem teljesítményben. Egyébként az erőgép teljesítménye is tiszteletet parancsoló, összesen 215 lóerő, amihez 1750 Nm-es nyomaték párosul. Ám ha a körülmények megkövetelik, akkor a blokk kapacitása akár meg is duplázható.

1595950538

A több mint tizenhét tonnás fémmonstrum kiváló terepképességekkel rendelkezik, köszönhetően a lánctalpas járószerkezetnek, amely a jármű tömegét megfelelő módon osztja el. Mindez kiegészül hat darab, egymástól független torziós tengellyel, amelyeknek köszönhetően a kétéltű nem ismer leküzdhetetlen terepakadályt.

A PTSZ-M a szárazföldön általában 20-30 kilométer/órás sebességgel közlekedik, a vízen pedig akár 10-12 kilométer/órával is képes repeszteni, a gép alján elhelyezett két hajócsavar segítségével.

A puritán vezetőfülkében csak az irányításhoz legszükségesebb berendezések, például a botkormányok, a hajócsavarok kezelőszervei, valamint a mentésre használatos csörlő találhatók meg. A szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezrednél − ahol bemutatták nekünk e monstrumokat − összesen kilenc PTSZ-M van rendszerben. A harcjárművek és kezelőszemélyzeteik készen állnak arra, hogy szükség esetén segítséget nyújtsanak az árvízi vagy egyéb katasztrófavédelmi feladatokban. 

1595950538

Fotó: archív