Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Legyünk egész emberek!

Szöveg: Szűcs László |  2013. szeptember 22. 7:10

Legyünk egész emberek, ne veszítsük el a fejünket, az arcunkat; legyünk a lét teljességében lévő emberek, ne termelők, fogyasztók és értékesítők – fogalmazta meg a XIX. Nemzeti Katonai Zarándoklat legfőbb üzenetét Bíró László katolikus tábori püspök a budapest-máriaremetei Kisboldogasszony Bazilikában, szeptember 21-én.

1595960211

Tizenkilencedik alkalommal rendezett szombaton nemzeti katonai zarándoklatot a HM Katolikus Tábori Püspökség. Idén első alkalommal a máriaremetei Kisboldogasszony Bazilika lett zarándoklat befogadó kegyhelye. A Magyar Honvédségben szolgálatot teljesítő katonák, közalkalmazottakat és családtagjaik számára rendezett zarándoklat ebben az esztendőben is Fogolykiváltó Boldogasszony ünnepéhez kötődött.

„Ősi hagyományokat követnek azok, akik Fogolykiváltó Boldogasszony emlékére zarándoklaton vesznek részt. E hagyomány egészen a középkorig vezethető vissza, amikor az emberek arra vállalkoztak, hogy saját életük kockáztatásával, esetleg azért cserébe foglyokat váltsanak ki a törököktől" – mondta a zarándoklaton celebrált szent misén Bíró László. A katolikus tábori püspök hozzátette: a második világháború idején Fogolykiváltó Boldogasszony kultusza új lendületet nyert.

1595960211

Bíró László a zarándoklati szentmisét a honvédelem területén dolgozó valamennyi katonának és civilnek ajánlotta fel, „akik idehaza vagy a határainkon túl, különféle békemissziókban szolgálják a hazát".

A katolikus tábori püspök beszélt arról is, hogy a mai korban leginkább a függőségektől való szabadulást lehetne kérni Fogolykiváltó Boldogasszonytól. Ahogy fogalmazott: „a társadalom egyre inkább rászorul Fogolykiváltó Boldogasszony tiszteletére, közbenjárására és segítségére".

1595960212

A szentmisét követően Bíró László a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: az első nemzeti katonai zarándoklatot még 1994-ben rendezték meg Búcsúszentlászlón, az akkori katolikus tábori püspök, Ladocsi Gáspár kezdeményezésére. Azért éppen ott, mert a közeli laktanya biztosította a logisztikát. Aztán a Budakeszi-Makkosmária kegytemplomba zarándokoltak éveken keresztül. Abba a templomba, amely a második világháború idején épült újjá és a fogságban lévő katonák családjai voltak a munkálatok fő adakozói. Viszont ez templom nehezen megtalálható és megközelíthető volt, így idén Máriaremetére szervezték a zarándoklatot.

„Itt szeretnénk meggyökeresedni. A szentély és a templomudvar alkalmas a zarándoklatra és az azzal párhuzamosan megrendezett családi napra. Bízom benne, hogy hamarosan tényleg katonai jellegű zarándoklat valósulhat meg itt" – hangsúlyozta a katolikus tábori püspök, hozzátéve azt is, hogy a jövő évben megrendezendő, jubileumi, XX. Nemzeti Katonai Zarándoklatra „igazán különleges meglepetéssel készül" a püspökség, „ez azonban jelenleg még titok."

1595960212

A zarándoklat szentmiséjének szolgálatát – mint a kezdetek óta eddig minden alkalommal – idén is a Légierő Zenekar – Veszprém látta el. Katona János alezredes, karnagy honlapunknak elmondta: „egy-egy hasonló rendezvényen való fellépés a zenekarnak hatalmas erőt ad".

A nemzeti katonai zarándoklattal párhuzamosan megrendezett VII. Családi Napon számost játékos program és kézműves foglalkozás várta a Máriaremetére ellátogató katonacsaládokat, a felnőtteket és a gyermekeket egyaránt.

1595960212

Fotó: a szerző felvételei