Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ma is számíthatunk katonáinkra

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2014. október 21. 14:45

1956 legfontosabb katonai tanulsága, hogy a honvédelem ügye az egész nemzet ügye. Csak a nemzet támogatását élvező honvédség tudja ellátni a maga feladatát, és képes megtenni azt, ami küldetéséből következik – mondta Hende Csaba október 21-én Budapesten.

1595981126

Kedden délelőtt tartották a Stefánia Palotában a Honvédelmi Minisztérium központi ünnepségét nemzeti ünnepünk, október 23. alkalmából. Hende Csaba beszédében úgy fogalmazott: 1956 legnagyobb élménye a közös szabadság közös elnyerésének nagy lehetősége volt. „A terrorrendszer által felépített félelem vasbeton fala egyik pillanatról a másikra megrepedt és összeomlott: a rendszer Budapesten néhány óra, az országban néhány nap alatt vált semmivé. Nem segített az sem, hogy megjelent az utcán a világ legerősebb hadserege, mert volt, aki szembeszálljon vele", idézte fel az eseményeket a honvédelmi miniszter. A felkelők bebizonyították: a létszámfölény és fegyverzetbeli túlsúly önmagában nem elég, katonai sikerereik messze túlmutattak a lehetőségeiken, a realitás talaján elvárható eredményeken. Noha a forradalmat vérbe fojtották, a fegyveres küzdelem megkerülhetetlen nyomatékot adott a szabadsággal való találkozásnak. A terror rendszere ismét felépült, a Kádár-rendszer vezetői felismerték, hogy nem feszíthetik a végtelenségig a húrt, és új alkut kínáltak mindenkinek: a szabadság elvesztéséért cserébe relatív létbiztonságot, fapados jólétet, „némileg több mézet a madzagra".

1595981126

A miniszter rámutatott: 1956 legfontosabb katonai tanulsága, hogy a honvédelem ügye az egész nemzet ügye. Csak a nemzet támogatását élvező honvédség tudja ellátni a maga feladatát, és képes megtenni azt, ami küldetéséből következik. 1956-ban az emberek hajlandók voltak harcolni egymásért, az újból megtalált nemzeti közösségért és az újból felismert szabadságért még akkor is, amikor a sikerre semmi esélyük nem volt. Sok-sok egyszerű ember – munkások, értelmiségiek – számára is magától értetődő volt a személyes áldozathozatal és akár a halálos kockázat vállalása is.

Hende Csaba kiemelte: ha ma teljesíteni akarjuk küldetésünket, nekünk is fel kell mutatnunk azokat az erényeket, amelyekkel az előttünk járó katonák védték a hazát. Mindenkinek tudnia kell: honvédeink készek és képesek, alkalmasak és hajlandók a haza védelmére. Az embereknek érezniük és érteniük kell, hogy számíthatnak katonáikra, és azzal is tisztában kell lenniük: alkalmasint nekik is feladatuk, illetve nemcsak kötelességük, de joguk is a haza fegyveres védelmében való részvétel. „Eljött az idő, hogy kiszélesedő lehetőségeinket felhasználva újjáépítsük katonai képességeinket, a legfontosabb mind közül azonban az a képesség, hogy meg tudjuk szólítani a haza védelmében az embereket. Újabb és újabb közösségeket kell megszólítanunk, és nem elégedhetünk meg kevesebbel, mint hogy mindenki, aki hajlandó szolgálni a hazát, megtehesse azt", fogalmazott a miniszter.
Hende Csaba hozzátette: az előttünk álló időszak igen komoly munkát követel meg mindenkitől, hiszen a megnövekedett lehetőségek csak fokozzák az eleve nehéz feladatok súlyát. „Nehéz az út, amit közösen be kell járnunk, de minden út bejárható, minden feladat elvégezhető, minden küldetés teljesíthető, ha mindannyian megtesszük a magunk helyén, amit meg kell tennünk", mondta.

1595981127

Az ünnepség ezután előléptetésekről szóló határozatok ismertetésével és elismerések átadásával folytatódott.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária