Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megosztják a Magyar Honvédség tűzszerész ezredének tapasztalatait

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. május 3. 22:00

Magyarországnak és az Európai Uniónak is fontos a Nyugat-Balkán stabilitása – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, miután kétoldalú tárgyalást folytatott macedón kollégájával május 3-án, kedden a Honvédelmi Minisztériumban.

1596012927

A miniszterek megállapodtak abban, hogy erősítik a két ország védelmi együttműködését, egyebek mellett a nyelvi, a tűzszerész, valamint a logisztikai támogatási képzésekben való együttműködést. Hozzátette: a magyar altiszti, tiszti képzés, továbbá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem vezérkari tanfolyamának lehetősége is nyitott a macedón katonák számára.

Dr. Simicskó István elmondta: külön felajánlotta, hogy megosztják a Magyar Honvédség tűzszerész ezredének tapasztalatait, de mindemellett a terrorizmus elleni hatékony fellépésről is egyeztetett macedón kollégájával. Az együttműködés lehetőségei között megemlítette, hogy macedón katonák Magyarországon részt vehetnek képzéseken, illetve bővülhet a két hadsereg különleges erőinek tapasztalatcseréje.

1596012927

Elhangzott az is, hogy a konkrét katonai együttműködésről dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök fog tárgyalni a napokban Macedóniában. Továbbá elhangzott: Magyarország továbbra is mindenben támogatja Macedóniát a migránsáradat feltartóztatásában.

Simicskó István kérdésre válaszolva elmondta: jelenleg mintegy 12 ezer migráns várakozik a görög-macedón határon, ami komoly nyomást jelent, ezért az uniónak minden segítséget meg kell adnia Macedónia számára, hogy ezt a helyzetet kezelni tudja. „Mi a magyar tapasztalatokat átadtuk és szívesen átadjuk a jövőben is" – hangsúlyozta, azzal együtt, hogy Magyarország eszközökkel és rendőri erőkkel is segíti és segíteni is fogja Macedóniát.

1596012928

Zoran Jolevski, macedón védelmi miniszter elmondta: országa nagy erőfeszítéseket tesz a schengeni határ védelméért, mind rendőri, mind pedig katonai erőket bevetnek a migránsok feltartóztatása érdekében. Hozzátette, hogy a válság kezelése – véleménye szerint – csak egy egységes stratégia szerint történhet. Ennek az átfogó stratégiának azonban nem csak az uniós, hanem az azon kívüli országoknak is szerepelniük kell, mint Törökország, Macedónia, Szerbia, Szíria és Irak. A miniszter megköszönte Magyarországnak a támogatást, amit a krízisben nyújtottak, és az együttműködést sikeresnek nevezve, megjegyezte, hogy az az Európai Unió tavalyi csúcstalálkozóján elfogadott alapelvek mentén történt.

A NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozás kérdésével kapcsolatban elmondta: a csatlakozás nem csak Macedónia, de az egész unió érdekeit szolgálná, ezen kívül pedig perspektívát nyújt a többi balkáni ország, például Bosznia-Hercegovina számára.

1596012928

Fotó: Rácz Tünde