Nyeregbe, magyar!
Szöveg: Révész Béla | 2017. szeptember 16. 16:24Tizedik alkalommal rendezik meg idén a Nemzeti Vágtát a Hősök terén szeptember 16-án és 17-én. A jubileumi eseményen − amelyet Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitott meg− toborzóprogramokkal és különböző bemutatókkal a Magyar Honvédség számos alakulata képviseli magát.
Galéria
Videó
Egy évtizedes múltra tekint vissza a magyarság határokon átívelő fesztiválja, a lovas múlt és jelen ünnepe, a Nemzeti Vágta. Az évente a Hősök terén megrendezett esemény elsődleges célja a nemzeti katonai hagyományok ápolása.
A Nemzeti Vágtán természetesen a lovaké és a lovasoké a főszerep. Az évek folyamán igazi presztízzsé vált részt venni az eseményen, a jubileumi rendezvény azonban különleges kuriózummal is szolgált, a Nemzeti Vágta ugyanis együtt ünnepelte születésnapját az idén 25 éves Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetséggel. Utóbbi programsorozatának a fővédnöke dr. Simicskó István honvédelmi miniszter volt. A Nemzeti Vágta megnyitója előtt a huszárokat Gulyás Zoltán dandártábornok, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnokhelyettese köszöntötte a tárca és a Magyar Honvédség nevében. A tábornok kiemelte: a huszár hagyományokat őrizni nem könnyű feladat. „Önök azok, akik továbbviszik elődeik örökségét. Önök hősök munkásságának őrizői, s ez nagy felelősséggel is jár" – mondta beszédében a tábornok, aki a jubileumi év alkalmából szalagot kötött a szövetség zászlajára.
A Nemzeti Vágta megnyitóján – amelynek hagyományos ágyúlövés jelezte kezdetét − 200 lovas, köztük 150 hagyományőrző huszár és 300 gyalogos hagyományőrző katona vonult a Hősök terére. Köszöntőbeszédében Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes az esemény megtartó erejére hívta fel a figyelmet. „Összegyűjt minket a szélrózsa minden irányából, hogy együtt legyünk hagyományaink megélésében, egy szívvel és jóakarattal egymás iránt" – mondta Vargha Tamás, hozzátéve, hogy a Vágta kapcsán immár nemcsak egy versenysorozatról beszélhetünk, hanem a Kárpát-medence és a világ magyarságának legnagyobb lovas rendezvényéről.
A miniszterhelyettes méltatta a szervezők és a huszár hagyományőrzők munkáját, ám a hagyományok ápolásának fontossága mellett felhívta a figyelmet a jelen katonáit megillető tiszteletre is. „Lovashagyományaink jelentős hányada katonai örökség, mely főleg a legmagyarabb fegyvernemhez, a könnyűlovas huszársághoz kapcsolódik. Amikor az elkövetkezendő két napban a huszárok jelenkori utódait csodáljuk, kérem, gondoljunk azokra a katonákra is, akik a déli határon Magyarország biztonságát védik" – mondta a tárca parlamenti államtitkára.
Az ünnepélyes megnyitón bemutatkoztak a határon belüli és azon túli hagyományőrző csoportok, majd a résztvevők megkoszorúzták a Hősök Emlékkövét.
Az idei Nemzeti Vágta még egy különlegességgel szolgált. A Magyar Honvédség az esemény kapcsán kiváló lehetőséghez jutott, hogy népszerűsítse a honvédelem ügyét, valamint erősítse kapcsolatát a civil társadalommal. Összesen huszonhárom alakulat képviselői települtek ki a Vajdahunyad vára előtti területre, hogy egyfelől megismertessék az érdeklődőkkel az alakulatok tevékenységét és eszközeit, másfelől – nem titkoltan a pályakezdés előtt álló fiatalokat és az álláskeresőket véve célcsoportul – hiteles tájékoztatást adjanak a katonai szolgálatvállalás előnyeiről és az életpályamodellről, amely kiszámítható jövőt és biztos anyagi hátteret jelent.
A katonai sátrak körül már a megnyitó előtt nagy volt az érdeklődés. A látogatók láthattak többek között T-72-es harckocsit, Humvee-terepjárót, speciális kézi- és mesterlövészfegyvereket, mobilradart és tűzszerészrobotot is. A legnagyobb érdeklődést az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár statikus bemutatója váltotta ki. A Nemzeti Vágta programjaiból a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Kft. is kivette a részét. A cég médiabusza repülőgép-szimulátorral és lézerlövészettel várta a rendezvényre látogatókat.
Fotó: Tischler Zoltán