Osztrák katonák érkezhetnek Magyarországra a határ védelmére
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2016. július 14. 17:17„Hamarosan döntés születhet arról, hogy az osztrák hadsereg milyen módon kapcsolódhat be a magyar és egyben a schengeni határ védelmébe” – jelentette be dr. Simicskó István honvédelmi miniszter július 14-én, csütörtökön Röszkén, miután megbeszélést folytatott osztrák kollégájával, valamint a magyar és az osztrák belügyi tárca vezetőivel.
Galéria
Videó
A honvédelmi miniszter a megbeszélést követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Európa biztonsága és az európai értékek fontosak mind Magyarország, mind pedig Ausztria számára. A schengeni, külső határok védelme elengedhetetlen a migráció visszaszorításában, és ezen a téren kiemelten fontos az érintett országok együttműködése. „Az önmagában óriási jelentőségű, hogy alulról építkezve, ez a két ország most eldöntötte, szorosabban együttműködik mind katonai, mind rendészeti szempontból azért, hogy az Európai Unió értékeit (…) minél hatékonyabban védelmezhesse" − mutatott rá a tárcavezető. Egyelőre még nem tisztázott, hogy Ausztria milyen konkrét katonai segítséget tud nyújtani a magyar−szerb határ védelmében, de hamarosan erről is döntés születhet. Simicskó István fontosnak nevezte a gyors döntést, mert – mint fogalmazott – az állampolgárok ezt várják a kormánytól, és ez a biztonság garantálásának feltétele is. „Mi minden szempontból nyitottak vagyunk arra, hogy befogadjuk az osztrák haderő felkészített egységeit" – mondta, hozzátéve, hogy ez nemcsak Magyarország, de az egész Európai Unió érdeke is.
Wolfgang Sobotka, az osztrák szövetségi belügyminiszter bejelentette, hogy összesen húsz rendőrt küldenek – a Frontex, vagyis az unió határvédelmi rendszerének keretein belül – Magyarországra. Az osztrák rendőrök a Belügyminisztérium irányítása alatt, a magyar−szerb határ védelmében vehetnek majd részt. A miniszter elmondta azt is, hogy tapasztalata szerint az említett határszakaszon a magyar hatóságok „látványosan" biztosítják a védelmet, ami így az osztrák−magyar határt is tehermentesíti. Wolfgang Sobotka közös ügynek nevezve az Európai Unió külső határainak védelmét, megjegyezte, hogy Ausztria és Magyarország ezen a téren példát mutat a többi tagországnak. Hozzátette, hogy a jövőben a két országnak komolyabban kell foglalkoznia az embercsempészet visszaszorításával is.
Hans Peter Doskozil osztrák szövetségi védelmi és sportminiszter a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: közös európai megoldást kell találni az illegális migráció visszaszorítására. Hozzátette: ebben a kérdésben ugyanakkor nem szükséges megvárni az unió döntését, hanem regionális szinten, már most el kell kezdeni a munkát. Ennek része az is, hogy Ausztria és Magyarország néhány hete közös munkacsoportokat alakított, amelyek feladata a migráció okozta problémák kezelése. Szólt arról is, hogy katonai szempontból még kérdéses, milyen formában történhet majd az együttműködés, ezért szakértőket küldenek Magyarországra, akiknek az lesz a feladatuk, hogy erre választ találjanak. A tervek szerint a két ország augusztus végére dolgozhatja ki azt a „csomagot", amely átfogó megoldást kínál a migrációs helyzet regionális kezelésére.
Pintér Sándor belügyminiszter rövid tájékoztatójában elmondta, hogy Magyarország meg kíván felelni az unió új határrendészeti követelményeinek, ezért hozták létre a déli határon az úgynevezett tranzitzónákat, ahol az országba érkezőket elhelyezhetik és az esetleges menedékkérelmeiket elbírálhatják. Az ehhez szükséges új szervezeti rendhez kapcsolódik a külföldi segítségnyújtás, és így Ausztria felajánlása is. A miniszter köszönetet mondott Ausztriának azért, hogy segíteni próbál abban, hogy a zöldhatáron hívatlanul, engedély nélkül senki ne lépjen át.
Fotó: Rácz Tünde