Szabályosan jártak el a hősi halált halt tűzszerészek
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2016. szeptember 14. 14:54Nem tárt fel mulasztást, vétséget, hibát, elővigyázatlanságot a független szakértői vizsgálat, a katonák lelkiismeretesen, odafigyelve, a szabályok betartásával jártak el − hangzott el szeptember 14-én azon a sajtótájékoztatón, amelyen a július 1-jén, a Hortobágyon történt tűzszerészbaleset után folytatott vizsgálat eredményeit ismertette dr. Simicskó István és dr. Benkő Tibor vezérezredes.
Videó
Betartottak minden szabályt
A honvédelmi miniszter a közigazgatási eljárás keretében lefolytatott független szakértői vizsgálat eredményét összegezve úgy fogalmazott: az nem tárt fel semmiféle hibát, vétséget, mulasztást vagy elővigyázatlanságot, hősi halált halt tűzszerészeink lelkiismeretesen, odafigyeléssel, a szabályok betartásával végezték el feladataikat.
A pontos részleteket dr. Benkő Tibor vezérezredes ismertette. Mint felidézte, a tűzszerészraj két 250 kilogrammos bombát talált, megállapították típusukat, fajtájukat, majd megkezdték az elméleti felkészülést ezek hatástalanítására. A következő napon, a szükséges ismeretek birtokában megkezdték a hatástalanítást: kiszerelték a gyújtót és azokat az eszközöket, amelyek robbanást idézhetnek elő. Annak tudatában fejezték be a munkát, hogy a bomba hatástalan, szállítható és mozgatható. Ennek megfelelően az ideiglenes központi tárolóhelyre szállították, hogy megkezdjék a megsemmisítést. Eltávolították a bombában található olyan szerkezeti kötőelemeket, amelyeket ki kell szerelni a megsemmisítés előtt, majd összepakoltak.
A tragédia akkor következett be, amikor a bomba mellett – kérdésre válaszolva a vezérezredes elmondta: attól 5-6 méter távolságban – várakoztak. Az életben maradt tűzszerész ekkor pukkanást hallott a háta mögött, majd amikor hátrapillantott, füstcsíkot látott. Ebben a pillanatban felrobbant a bomba.
A robbanóanyag elöregedése vezetett a tragédiához
Benkő Tibor leszögezte: nem állják meg a helyüket azon találgatások, amelyek szerint a tűzszerészek rosszul nyúltak volna a bombához, szabálytalan műveletet hajtottak végre, netán a robbanótestet eleve nem kellett volna mozgatni. A közigazgatási eljárásban lefolytatott, független szakértők által elvégzett vizsgálat jegyzőkönyvét idézve elmondta: a mentesítési feladat végrehajtása előtt az előírásoknak megfelelő végzettséggel rendelkező tűzszerészeknek az OFAB-250-es jelű bomba kezelésére vonatkozó kioktatása megtörtént, hiányosság nem állapítható meg. A bomba hatástalanítása előtt a járőrparancsnok egyértelműen és pontosan hajtotta végre a bomba beazonosítását és helyesen határozta meg annak hatástalanítási módszerét is. A végrehajtás további menetében sem állapítható meg semmiféle mulasztás.
A jegyzőkönyv alapján a vezérezredes hangsúlyozta: bizonyosan megállapítható, hogy a bombatest a robbanás időpontjában nem tartalmazta a bomba gyújtószerkezetét, mert azt a tűzszerészek előzőleg szakszerűen eltávolították. A robbanás közvetlen oka a robbanóanyag elöregedése, érzékenységének külső hatásokkal szembeni nagymértékű megnövekedése volt. A vizsgálat eredménye értelmében sem a végrehajtó állomány, sem a munkáltató részéről nem merült fel bűncselekmény gyanúját alátámasztó szakmai szabályszegés gyanúja, mulasztás nem állapítható meg.
Gondoskodnak a családokról
Simicskó István elmondta: a Magyar Honvédség teljes kártérítési felelősséget vállal a szolgálatteljesítéssel összefüggő balesetek érintettjei és családjai felé, a szociális gondoskodás körére is gondolva. Ennek egy frissen megalkotott miniszteri rendelet képezi az alapját, amelynek törvényi szintű megalapozásért hamarosan az Országgyűléshez fordul a tárca.
A tárca már napokkal a tragédia után komoly kárenyhítési előleget utalt át a családoknak, megtérítették a temetési költségeket, továbbá jövőre síremléket is állítanak az elhunyt katonáknak. A négy tűzszerészt hősi halottá nyilvánították, majd jogszabály-módosítással visszaállították a posztumusz előléptetés lehetőségét, és posztumusz hadnaggyá léptették elő őket.
Mint a miniszter rámutatott, a tárca többszörös kártérítést fizetett a családoknak ahhoz képest, amit korábban a biztosítók fizettek. Az anyagi támogatás mellett a honvédség szakemberei napi szintű kapcsolatot tartanak fenn az elhunyt bajtársak családtagjaival, és a történtek óta is mindenben segítségükre vannak. A minisztérium és a Magyar Honvédség a megsérült katonáról is gondoskodik, illetve az említett miniszteri rendeletben az elhunytak gyermekeiről való hosszú távú gondoskodás új formáját is kidolgozták. „A családok kezét továbbra is fogjuk, és mindenben segítjük őket. A gyermekek vonatkozásában ösztöndíjrendszert alakítunk ki, segítjük taníttatásukat egészen a felnőtté válásig. A családok vonatkozásában az elhelyezkedéssel, a lakhatással kapcsolatban is minden segítséget megadunk" – mondta a miniszter.
Veszélyes hivatás
Simicskó István hozzátette: a honvédség tűzszerészei eddig is szigorú szabályok szerint dolgoztak a mindennapokban és a Hortobágyi Nemzeti Park területén is, és e szabályokat be is tartották. A hasonló balesetek elkerülése érdekében ugyanakkor az adott térségben még szigorúbb szabályokat alkalmaznak majd. Mint a honvédelmi miniszter kiemelte, veszélyes hivatásról van szó, de katonáink jól felkészültek, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred a honvédség legjobban felszerelt alakulatai közé tartozik. Az efféle veszély kockázata ugyanakkor mindig benne van ebben a hivatásban.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta: a Hortobágyi Nemzeti Park tűzszerészi mentesítését hamarosan, a tervek szerint még a hónapban folytatják az erre vonatkozó szerződéses kötelezettségek alapján.
Fotó: Dévényi Veronika