Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szolgálatba áll a medinai háromdimenziós lokátor

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. július 14. 16:30

Hadműveleti szolgálatba áll a medinai háromdimenziós NATO-lokátor – jelentette be Hende Csaba honvédelmi miniszter július 14-én, a radar átadó ünnepségén.

1595997336

Hende Csaba rámutatott, hogy Magyarország légterén évente mintegy 500 ezer repülőgép halad át, ezért elengedhetetlen a korszerű figyelőrendszer. A miniszter – a Gripen vadászgépeket is megemlítve – úgy fogalmazott, hogy amit a 21. század elején meg lehet tenni a magyar légtér védelméért, azt meg is teszi a honvédség. Ugyanakkor a lokátor a NATO számára is nagyon fontos: ezt jelzi, hogy a szövetség az építés költségeinek 94 százalékát állta, és a működés finanszírozását is támogatja 2033-ig. A tárcavezető óriási sikernek nevezte, hogy mára megépült és szolgálatba lép a radarberendezés, de mint mondta, a legnagyobb sikert az jelenti, hogy „immár nem csak üres jelszó az, hogy a haza védelme közös ügy, egy olyan ügy, amit csak a emberekkel egyetértésben lehet sikerre vinni".

1595997336

A miniszter felidézte: a háromdimenziós lokátorok megépítéséről még a ’90-es évek végén megszületett a döntés, a berendezésekből összesen hármat terveztek Bánkúton, Békéscsabán és a Zengőn, illetve később a Tubesen. Utóbbi kettő azonban heves ellenállást váltott ki a helyi civil- és környezetvédelmi szervezetekből, ezért végül – hosszas huzavona után – Medinán kezdték meg az építkezést. A tárcavezető egyértelmű rossz kommunikációs döntések sorozatának nevezte, hogy az előző honvédelmi vezetés nem magyarázta el megfelelően a helyieknek a radar működésének fontosságát és veszélytelenségét. A lokátor egészen 2010-ig kudarctörténet volt – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy azt követően viszont a gondos mérlegelésnek és előkészítésnek is köszönhetően a medinai helyszínnel már nem volt gond.

A honvédelmi tárca korábbi közlése szerint a 45 méter magas, 111 oszlopon álló radartorony 117 tonna betonacél és 1061 köbméter beton felhasználásával készült. Medinán az olasz Selex ES cég által gyártott RAT 31-DL típusú radarberendezés működik, a technikai egységek beszerelését az olasz szakemberek végezték. Az új radar a medinai lokátorállomásra 1987-ben telepített szovjet lokátortechnikát váltja fel.

1595997336

Fotó: Dévényi Veronika