Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Túra, kétkeréken

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. május 13. 12:21

A kerékpározás sajátos életforma, kialakult kultúrával, szokásokkal. Napjainkban teljesen természetes, mindennapos közlekedési eszköz, az ehhez szükséges infrastruktúrával, kerékpárutakkal, biciklitárolókkal. Régen a haderő rendszeresített haditechnikai eszközként használta a biciklit és mostanság kezdi ismét újra felfedezni…

1595954116

A helyszín Keszthely, szombat délelőtt, innen indul majd a Tekerj a sereggel! elnevezésű kétnapos, honvédségi kerékpártúra. Ez biztos. Bizonytalansági tényező azonban az időjárás: még nem dőlt el, hogy vizibiciklizés lesz-e a kerékpártúrából, vagy esetleg érdemes lenne vitorlákat felszerelni valahová a kormányra, hátha kedvező lesz a hátszél. Mindenesetre, enyhe légfuvallatban jól terjed a hang – az MH Légierő Zenekar Veszprém ébresztőt fúj még azoknak is, akik esetleg félálomban bütykölnék kerékpárjukat.

Kinn, a parkolóban szintén veszprémi katonák – az MH 54. Veszprém Radarezred egyenruhásai – irányítják az egyre-másra érkezőket – papíron háromszázan neveztek, elkél a segítség. Azt írom, hogy sokan ellenőrzik indulás előtt a kerékpárokat, pedig vannak a tekerő seregben olyanok, akik inkább az egyenruhájukkal vannak elfoglalva, mert a 32M mintájú, második világháborús hadikerékpáron már a gyalogsági ásó is a helyén van. A Honvéd Kerékpáros és Hagyományőrző Egyesület hét fős csapatának vezetője Irsay Nagy Dénes tartalékos főhadnagy elmondja, hogy annak idején a kerékpáros csapatok a gyorsfegyvernembe tartoztak. Egy nap alatt képesek voltak száz-százötven kilométeres távolságot is megtenni és elsősorban átkaroló hadműveleteknél, felderítésnél alkalmazták őket.

1595954116

„A népnyelv ezt hívja kétsebességes biciklinek, mert vagy áll, vagy megy. A kontraféket is nagyon meg kell szokni. Nincs rajta váltó, ez hegynek pedig lefelé és felfelé is kellemetlen" – mutatja be a régi kerékpár sajátosságait a tartalékos főhadnagy. Akik pedig a hagyományőrző katonák tempójában fognak tekerni, azok aztán tényleg szó szerint a megelevenedő múlt seregével tekernek.

A történelmi visszatekintésnek azonban még nincs vége, mert kevéssel a rajt előtt begördül egy kis mikrobusz, amiből középkori magyar vitézek szállnak ki, a raktérből pedig előkerül egy kisebbfajta ágyú – snassz és unalmas rajtpisztoly helyett a 750 éves szigligeti vár hagyományőrző katonáinak díszlövésével veszi majd kezdetét a túra.

Előtte még összefutunk Máté Imre nyugállományú alezredessel, a Hercules Fiai Honvéd SE elnökével, aki a többséggel ellentétben nem szokott kerékpározni, viszont a jeles alkalomból külön „Tekerj a sereggel"-es, tengerkék pólót csináltatott magának.
„Kihívás lesz. Nem szoktam biciklizni, most kezdem el. Azt mondták nem lesz nehéz. Három óra alatt csak le tudom tekerni a tíz-húsz kilométeres résztávokat" – mondja.

1595954117

Aztán eldördül az a bizonyos ágyú, a lángja és a füstje is nagy, azután a hűvös-szeles időben, a Balaton déli partján, Hende Csaba honvédelmi miniszter felvezetésével elindul a mezőny az első nap célja, Balatonkenese felé. Persze nem mindenki fog eljutni odáig; nem azért, mert esetleg már Siófoknál görcsöt kap a lába, hanem mert néhányan „csak" résztávot teljesítenek. Ilyen például Kempelen Balázs törzszászlós, az MH 54. Veszprém Radarezred vezénylő zászlósa, aki feleségével együtt Balatonföldváron búcsút vesz a többiektől
„Szántódon várnak a gyerekek" – ad magyarázatot a viszonylag gyors távozás okára a vezénylő zászlós, aki egyébként hétvégenként rendszeresen teker le Veszprémből a Balaton partjára.
„A Balaton-felvidék szerintem a tó egyik legszebb része… Tihany, Balatonfüred, Zánka… Nagyon nagy élmény ilyen környezetben kerékpározni. Meg aztán biciklivel olcsóbban is el lehet jutni egyik helyről a másikra, ez sem utolsó szempont" – mondja Kempelen Balázs, akinek nyilatkozatában már a túra második napjának állomásai is felderengtek egy pillanatra.

A mezőny azonban csak nemrég gördült be Siófokra, hol van még Kenese? Bár a szél továbbra is kellemetlen, de lehetne rosszabb is – ez az egyöntetű vélemény. Így nagyjából féltávnál talán a szervezők is szusszanhatnak kicsit. Papp Ferenc ezredes, a túrát szervező HM Társadalmi Kapcsolatok és Háborús Kegyeleti Főosztály osztályvezetője elmondja, hogy tavaly hagyományteremtő szándékkal szervezték meg először ezt a rendezvényt, aztán ősszel pedig Vas megyében „tekert a sereg", és a tervek szerint lombhulláskor idén is valamelyik megyében fognak kerékpározni.

1595954117

Ember és technika egyaránt fárad – előbbit szakképzett masszőrök, utóbbit mobil-kerékpárszerviz szakemberei frissítik.
No és persze a különféle frissítő pontokon szőlőcukor, gyümölcs, ásványvíz, ki mit szeretne.

Késő délután érkezik meg a mezőny Balatonkenesére. Kemény menet volt – halljuk több helyről is, de az idő tényleg lehetett volna rosszabb is.

Éjjel már sejthető, hogy vasárnap rosszabb is lesz: feltámad a szél, országszerte elered az eső. Ilyen barátságtalan hangulatban telik a délelőtt is. Eső Balatonfűzfőn, borús idő Balatonfüreden, de mintha már tisztulna egy kicsit az ég. Közben tovább érdeklődünk a túra civil résztvevőitől, hogy ugyan mi vezette őket arra, hogy csatlakozzanak a sereghez. Az okok néha egészen egyszerűek.

„A barátnőim a Honvédelmi Minisztériumban dolgoznak és elhívtak. Úgy gondoltam jó kikapcsolódás és jó közös program lesz. Nem is csalódtam" – mondja az egyik civil, Földesi Adrienn.

Mire a mezőny a zánkai ebédet követően Szigligetre ér, ismét süt a nap. Így a végső célhoz közel, néhányan már el is kezdik összegezni a túra tanulságait.

1595954117

„Minden igényt kielégítő volt a túra, meg voltunk elégedve a szállással. De kicsit várom már, hogy vége legyen. Az időjárás is jobb lett, mint amire számítottunk, lehetett volna sokkal rosszabb. Nekem Siófok tetszett a legjobban" – nyilatkozza a például Esztergomból érkezett Nagy Dániel.

A keszthelyi végcélnál szinte csak fáradt, de mosolygós arcokat látni. Nagy Zsolt barátjával éppen azt egyezteti, hogy pontosan hány kilométert is tekert a sereg.
„Zánka után elfelejtettem bekapcsolni a GPS-t, de összeadtuk a rendelkezésre álló adatokat és már látjuk, hogy összesen 207 kilométert mentünk. Összességében ma délelőtt volt csak egy kellemetlenebb szakasz, szembeszéllel és szemerkélő esővel, egyébként kiváló túrát teljesítettünk" – így Nagy Zsolt.

Ez nem is rossz végszó…

A kerékpártúra a Katonák Hősök – Hagyomány és megújulás című rendezvénysorozat programja, további részletekért és információkért kattintson a Magyar Honvédség hivatalos facebook oldalára illetve a katonakhosok.kormany.hu oldalra!

(A Tekerj a sereggel! kerékpártúrát a Honvédelmi Kötelék támogatta, amelyről további részletek a facebook-on  olvashatók!)

Fotó: Dévényi Veronika