Újabb fejlesztést kapott Magyarország egyik legjobb kórháza
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2014. november 10. 11:38Egy újabb, hiánypótló fejlesztésnek köszönhetően sokkal gyorsabb és pontosabb lehet ezután a Honvédkórházba beutalt betegek ellátása. A SPECT/CT nevű, a nukleáris medicina területén alkalmazott berendezést november 10-én, hétfőn mutatták be az az MH Egészségügyi Központban.
Videó
A bemutatón Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta: a Honvédkórház nemcsak a magyar egészségügy egyik „pillére", hanem az egész NATO-n belül egy kiemelt intézménynek számít. „Elhatározott szándéka a magyar kormánynak és az intézmény parancsnokának, hogy tovább menjünk a a fejlesztések és a modernizáció útján" – tette hozzá.
A miniszter felhívta a figyelmet: a kórház az országban hatodikként kaphatott egy ilyen gépet, amely így már rendelkezésére áll annak a mintegy egymillió embernek, aki az intézményben gyógyul. Szólt arról is, hogy a szerkezetet egy magyar cég gyártja, amely a negyedik a világpiacon ezen a területen.
„Aki időt nyer, életet nyer: ennek a berendezésnek köszönhetően gyorsabbá válik a diagnózis, és lerövidül a betegség megállapítása és a gyógyítás megkezdése közötti idő" – mondta a tárcavezető.
Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka elmondta: a Honvédkórházban működő Nukleáris Medicina Osztály Magyarországon ezen a területen az élvonalba tartozik, és már régóta készülnek rá, hogy ezt az „alapgépnek" számító berendezést beszerezzék.
Ennek óriási a jelentősége, hiszen a szerkezet segítségével hatékonyabban juthatnak vizsgálati eredményekhez, ráadásul nincsen szükség kiegészítő vizsgálatokra sem. „Tehát ez egy jelentős előrelépés az osztály életében" – fűzte hozzá.
A parancsnok szerint jelentős a haladás abban az értelemben is, hogy Magyarországon – a szakemberek véleménye alapján – ilyen gépből legalább harmincra lenne szükség, de jelenleg csak hat áll rendelkezésre. „Úgy gondolom, hogy mind hatékonyságban, mind teljesítményében emeli az ellátás színvonalát" – hangsúlyozta.
Szilvási István, a Honvédkórház Nukleáris Medicina Osztály osztályvezető főorvosa a hibrid képalkotó berendezéssel kapcsolatban elmondta: annak segítségével az életfolyamatokat vizsgálják, és gyorsabb, pontosabb lesz vele a betegek ellátása.
A SPECT/CT-vel naponta öt-hat beteget tudnak megvizsgálni, és elsősorban az onkológiai, valamint a kardiológiai területeken használják a 200 millió forintba kerülő gépet.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária