Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vándorkiállításon a Magyar Honvédség történelme

Szöveg: Snoj Péter |  2018. március 26. 21:15

„170 éves a Magyar Honvédség, de nem 170 éves a magyar virtus és a magyar vitézség. Itt, Székesfehérváron különösen büszkék vagyunk katonáinkra, a ma itt szolgáló katonáinkra és honvédeinkre” – mondta Vargha Tamás miniszterhelyettes Székesfehérváron, március 26-án. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára nyitotta meg a 170 éves a Magyar Honvédség elnevezésű programsorozat vándorkiállítását a Szent István Király Múzeum Új Magyar Képtárában.

1599183992
Idén ünnepeljük a Magyar Honvédség fennállásának százhetvenedik évfordulóját. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum ennek alkalmából vándorkiállítást készített, amely betekintést enged honvédőink történelmébe, bemutatva az elmúlt 170 év jelentős eseményeit és a hozzájuk fűződő jellegzetes tárgyi emlékeket.

A különleges, ünnepi tárlat öt egységre bontva idézi fel a Magyar Honvédség történetét annak 1848-as születésétől kezdve egészen napjainkig. A kiállításon így helyt kapott az 1848-1868, 1868-1918, 1918-1945, 1945-1990 közti, és az 1990-es rendszerváltástól 2018-ig terjedő időszakok bemutatása. Minden korszakot az azt jellemző egyenruhákon és felszereléseken, valamint egyéb tárgyi emlékeken keresztül ismerhetnek meg jobban az érdeklődők. A tárlat hangsúlyos eleme a katonaportrékkal borított Hősök Fala, amelyen hat, különleges életutat bejárt magyar katona portréja, kitüntetéseik és rövid életrajzuk tekinthető meg.

1599183992
A vándorkiállítás első vidéki városi, székesfehérvári állomásán tartott megnyitón Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes úgy fogalmazott: „Székesfehérvár mindig valamilyen fontos katonai parancsnokság otthona volt az elmúlt évszázadok során és a Magyar Honvédség történetében is, amely 170 évvel ezelőtt született. Ezt a 170 évet szeretnénk megünnepelni, erre a 170 évre szeretnénk emlékezni. Köszönjük szépen a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának és munkatársainak, hogy ezt a kiállítást elkészítették, és hogy a Hadtörténeti Múzeum után elsőként itt, Székesfehérváron, a katonavárosban láthatjuk viszont. Van mire büszkéknek lennünk. Büszkék vagyunk az elmúlt korok katonáira és büszkék vagyunk a mai honvédeinkre."

1599183993
Korom Ferenc vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka beszédében kiemelte: „Úgy gondolom, mély üzenete van annak, hogy a februári budapesti megnyitót követően, a fővárost elhagyva, Székesfehérvár ad elsőként otthont a vándorkiállításnak. Közismert, hogy Alba Regia nemcsak a történelem évszázadaiban, a múltban, hanem napjainkban is katonaváros, ahol a helyi lakosság a társadalmi és közigazgatási szervek szoros kapcsolatában gyümölcsöző együttműködésben végzi dolgát." Hozzátette, hogy a magyar katona a hon védője. „A honvéd kész a legdrágábbat, az egyetlen életét adni a hazájáért, Magyarországért. A honvéd név még egy dolgot is kifejez, azt a tényt, hogy a Magyar Honvédség születése óta a hon védelmét tartotta és tartja ma is a legfontosabb feladatának" – mondta Korom Ferenc vezérőrnagy.

A megnyitót követően dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka kalauzolta végig a megjelenteket a kiállításon.

1599183993
Fotó: a szerző felvételei