Elkezdődött a magyar PRT kivonulása Afganisztánból
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2012. december 5. 13:25Elkezdődött a magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) kivonulása Afganisztánból; a fejlesztési projekteket lezárják, bizonyos eszközöket pedig hazaszállítanak − mondta Sipos Antal ezredes, az utolsó PRT parancsnoka december 5-én, szerdán Pol-e Khomriban, a csoport bázisán az MTI különtudósítójának.
Azokat a járműveket, amelyeket például az Egyesült Államoktól kapott a honvédség, visszaadják eredeti tulajdonosuknak.
„Ezt a tábort úgy kell itt hagynunk, hogy üzemképes állapotban maradjon, tehát nem fogjuk lebontani" − fejtette ki, hozzátéve, hogy az afgán biztonsági erőknek kell átadni a létesítményt, de az még nem dőlt el, hogy a rendőrség vagy a hadsereg kaphatja-e meg.
Sipos Antal elmondta, hogy először 2009-ben járt Afganisztánban a PRT 6. váltásával. Azóta nagyon sok minden megváltozott Pol-e Khomriban és környékén: fejlődött a vidék, a helyi közigazgatási vezetés érezhetően önállóbb lett. Az eltelt idő alatt sikerült megszervezni a helyi biztonsági erőket, így mára Baghlan tartomány hat járásában az afgánok tartják fenn a rendet − fűzte hozzá.
A biztonsági helyzet − átmenetileg − éppen amiatt romlik az országban, ezen belül az északi tartományban is, mert a NATO-erők kivonulnak, az afgán hadsereg és a rendőrség pedig még nem eléggé fejlett.
„A magyar PRT hat éve segíti a lakosságot, fejleszti a helyi infrastruktúrát, munkahelyeket teremt, iskolát épít" − mondta. „Azáltal sikerült elnyernünk a bizalmukat, hogy a katonák megértették, idegen környezetbe kerültek, itt vendégek, és általában a vendég szokott alkalmazkodni" − hangsúlyozta az ezredes.
Az utolsó PRT parancsnoka sikerként értékelte, hogy − a magyaroknak is köszönhetően − kiváló kapcsolat alakult ki a helyi afgán vezetés és a nemzetközi erők (ISAF) parancsnoksága között. „Kialakult a közös tervezés, a valódi kapcsolattartás, a kormányzat, a biztonsági erők és az ISAF közötti találkozók nemcsak formaságok, hanem érdemi dolgokról egyeztetnek" − hangsúlyozta.
További − immár az afgánokra háruló − feladat az állomány kiképzése és megtartása a biztonsági erőknél. Egyelőre a szelektálás problémát okoz nekik, megbízhatatlan egyének is bekerülhetnek a fegyveres erőkbe, és nagy gond a korrupció − mondta a főtiszt.
Fotó: Koszticsák Szilárd (MTI)