Fenn kell tartani az EUFOR Althea mandátumát Bosznia-Hercegovinában
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. november 9. 9:08Fenn kell tartani a Bosznia-Hercegovinában szolgálatot teljesítő uniós katonai művelet végrehajtó mandátumát, és – ameddig szükséges – a résztvevő országok csapatokkal is hozzá fognak járulni az EUFOR Althea működéséhez – hangsúlyozta Siklósi Péter védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár telefonon az MTI-nek november 8-án kedden, kiemelve a Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) országai illetékeseinek az uniós művelet iránti elkötelezettségét.
A több mint százezer halálos áldozatot követelő, 1992-1995-ös boszniai háborút lezáró daytoni egyezmény megvalósulását az ENSZ mellett egy 60 ezer fős NATO-erő (IFOR) biztosította. Ennek helyébe egy évvel később a kisebb létszámú SFOR lépett, majd ezt váltotta 2004-ben az EUFOR Althea, amelynek helyszíni létszáma jelenleg 800 fő. Az EUFOR Althea parancsnokhelyettese Sáfár Albert tábornok.
A műveletben 170 magyar katona vesz részt. A helyszínen jelenleg valamivel több mint negyvenen tartózkodnak, de a művelethez tartozik egy gyorsreagálású tartalékerő. A 120-130 fős készenléti század Magyarországon tartózkodik, de ha szükséges, nagyon rövid időn belül Bosznia-Hercegovinába küldhetők – magyarázta a helyettes államtitkár. A magyar csapat az osztrák partnerrel váltja egymást nyaranta a készenléti szolgálatban, a magyar katonák a nyáron tértek vissza Magyarországra.
A helyszínen tartózkodók feladata a helyi lakossággal való kapcsolattartás és információgyűjtés, emellett pedig segítik a helyi aknamentesítést, amelynek keretében technikai támogatást, valamint kiképzést nyújtanak. A háború után több mint egymillió robbanótest maradt a nyugat-balkáni országban, mára körülbelül 200 ezerre csökkent az éles aknák száma. A nagyobb városok, főbb útvonalak és idegenforgalmi szempontból jelentős helyszínek mentén már befejezték az aknamentesítést, az elhagyottabban területek azonban még mindig veszélyesek.
A CEDC hat tagországa a közös látogatás során nemcsak a katonai művelettel tudott megismerkedni, hanem a boszniai vezetés felé is ki tudta fejezni a Nyugat-Balkán, azon belül pedig Bosznia-Hercegovina stabilitása és biztonsága melletti elkötelezettségét – emelte ki Siklósi Péter. Hozzátette: az országok támogatják Szarajevó euroatlanti integrációját.
Fotó: Krizsán Csaba (MTI) és archív