Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A békét őrzik Cipruson

Szöveg: Galambos Sándor |  2013. március 19. 17:41

Elvárom, hogy feladataikat a legmagasabb szinten teljesítsék! Ismerjék meg más nemzetek kultúráját, katonáit, sajátítsák el a speciális feladatok végrehajtásához szükséges nemzetközi tapasztalatokat! − köszönt el a ciprusi misszióba indulóktól Szolnokon Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke március 19-én.

Külszolgálatra induló katonákat búcsúztattak kedden Szolnokon. Az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus − UNFICYP) harmincharmadik váltásának tagjaitól az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka nevében Huszár János dandártábornok köszönt el. Beszédében külön kiemelte, hogy ez a misszió jellegét tekintve eltér a többi békeművelettől.

1595951124

„A ciprusi küldetés az egyik legrégebbi békefenntartói feladat, melyben a Magyar Honvédség katonáinak más népek békéjét és biztonságát kell garantálniuk. A szigeten két szemben álló ország közötti ütközőövezetben felelnek a béke fenntartásáért az 1974-ben kialakult és rögzített műveleti helyzetnek megfelelően. A küldetés nehézségét jelzi, hogy a legkisebb probléma is − a különböző történelmi hagyományok és kultúrák mezsgyéjét átlépve − nagyon érzékenyen érinti a feleket, ezért a tisztán katonai feladatok végrehajtása is nagy diplomáciai érzéket és empátiát követel a nemzetközi erők katonáitól" – hangsúlyozta a szárazföldi haderőnem főnöke.

A magyar kontingens a szemben álló erők szétválasztásáért felelős: egy ütközőzónában járőrözéssel ellenőrzik a status quo fenntartását. Feladataik közé tartozik még többek közt az erődítmények építésének és megerősítésének megakadályozása, a katonai elterelő és provokációt kiváltó manőverek megelőzése, a légtérsértések felderítése, az illegális behatolók kiszűrése és a tiltott építkezések megakadályozása. Részt vesznek továbbá a szigeten lévő, még fel nem derített aknák keresésében és megsemmisítésében, demonstrációk és tömegrendezvények rendfenntartásában, valamint a görög és török ciprióták közötti diplomáciai tárgyalások biztosításában.

1595951124

Erbán Gábor alezredes, az UNFICYP-33 parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére elmondta: ez lesz a harmadik külszolgálata. Húsz évvel ezelőtt katonai megfigyelőként Mozambikban, majd 1996-97-ben Bosznia-Hercegovinában szolgált egy-egy évet. Most Cipruson a parancsnoki feladatai mellett a görög oldal irányában dolgozó katonai megfigyelő és összekötő lesz.

Tóth Andrea, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis szakaszvezetője viszont első missziójába készül. Döntését a családtagjai „hivatalból" támogatták: édesapja nyugállományú katona, édesanyja közalkalmazott, a két nővére és két sógora is a kecskeméti laktanyában dolgozik. Tóth szakaszvezetőnek a bázison szerelő a beosztása, de mivel cukrász a végzettsége, Cipruson szakácsként fog dolgozni. Mint mondta, nehéz lesz ez az egy év különélés, de az interneten valószínűleg naponta tud majd „találkozni" a szeretteivel.

* * *

A  második világháborút követően a gyarmati rendszer felbomlása felgyorsult. A brit befolyás alatt álló – 1925-től koronagyarmati státusú − Cipruson 1950-ben, Makariosz érsek vezetésével függetlenségi mozgalom indult, amely terrorcselekmények elkövetésével érte el, hogy 1960-ban Nagy-Britannia deklarálta az ország szuverenitását. A brit fennhatóság előtti mintegy 300 éves ottomán befolyás miatt a XX. század közepére az ország lakosságának mintegy 20 százalékát a török kisebbség alkotta. A függetlenség elnyerését követően a nacionalizmus erősödésével a görög és török fél kölcsönös terrorcselekményeket követett el egymás ellen, melyet az 1974-es törökországi beavatkozás zárt le, amely során török katonák a sziget egyharmadát megszállták és azóta is ellenőrzés alatt tartják.

1595951124

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a korábban létrehozott UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) mandátumát kiszélesítve ütközőzónát hozott létre és békefenntartó katonákat vezényelt a konfliktusban érintett felek elválasztására.

Az UNFICYP az ENSZ békefenntartó műveletei közül a második legrégebbi misszió.

A Varsói Szerződés megszűnését követően Magyarország a ‘90-es évek közepén először egyéni beosztású katonákkal volt jelen Cipruson, jelenleg meghatározó nemzetként veszi ki a részét a sziget békéjének megőrzéséből. A 4. szektorban a békefenntartói feladatokat a szlovák−magyar kontingens látja el, melybe az utóbbi években Horvátország, majd Szerbia is vezényelt katonákat.

A magyar kontingens három helyőrségben látja el katonai feladatait. Nicosiában, az UNFICYP-főparancsnokságon egyéni beosztású törzstisztek – hadműveleti, ügyeletes, főorvos stb. – mellett a Parancsnoki Tartalék Erők (Mobile Force Reserve) és a katonai rendőrség (Force Military Police Unit) kötelékében is szolgálnak magyar katonák. A 4. szektorban, Famagustában található a főparancsnokság, ahol a magyar kontingensparancsnokság is székel, a szektor 1. szakasza − amely a magyar szakasz − pedig Athienouból és egy kitelepült bázisról, az úgynevezett UB-91-ről hajtja végre feladatait.

1595951125

Fotó: a szerző felvételei