Felkészültek a feladatra
Szöveg: Galambos Sándor | 2017. július 15. 16:11Befejeződött az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus − UNFICYP) magyar kontingens 42. váltásának felkészítése. A nemzetközi zárógyakorlatot Szolnokon tartották, a személyi beszélgetéseket pedig július 14-én folytatták le.
Galéria
Bolesza Róbert százados, a kiképző központ nemzetközi kiképzési részlegének megbízott vezetője elmondta: a misszió tagjainak felkészítése június közepén kezdődött, a foglalkozások több mint a fele terepen zajlott. Július elején pedig hat szerb katona is csatlakozott a kontingenshez, akik a magyar lövészrajokban teljesítenek majd szolgálatot. Két rendőr és három katonai rendész is tagja a 42. váltásnak, ők katonai rendészi feladatokat fognak ellátni.
A ciprusi váltóállomány felkészítésének zárógyakorlatát a szolnoki kiképző központban és annak körzetében tartották. A missziós feladatrendszernek megfelelően egy kitűzött ENSZ-ütközőzónában felügyelték a szemben álló felek tevékenységét, annak érdekében, hogy fenntartsák a status quót. Mindezek közben számos feladatot hajtottak végre: üzemeltették a szektor- és szakaszparancsnoki munkahelyeket, feladatokat kaptak a katonai rendészek, a katonai megfigyelő és összekötő tisztek, üzemeltettek egy fix telepítésű járőrbázist és több ideiglenes megfigyelőpontot, valamint tömegkezelési gyakorlatot hajtottak végre. Működtettek három járőrrajt, melyből kettőnek szerb parancsnokhelyettese volt. A zárógyakorlat során különböző jelzéseket, incidenseket szimuláltak az alájátszók, amelyeket a felkészülő állománynak az UNFICYP eljárásainak megfelelően kellett kezelnie.
Magyarország meghatározó nemzetként veszi ki a részét a sziget békéjének megőrzésében. A magyar kontingens tagjai elsősorban a szemben álló erők szétválasztásáért felelősek, egy ütközőzónában ellenőrzik a status quo fenntartását. Feladatukhoz tartozik ezen belül például a katonai állások építésének és megerősítésének megakadályozása, a katonai manőverek és provokációk megelőzése, a légtérsértések felderítése, az ütközőövezetbe illegálisan behatolók kiszűrése, valamint a tiltott építkezések megakadályozása. Emellett esetenként részt vesznek demonstrációk és tömegrendezvények rendfenntartásában, valamint a görög és török ciprióta vezetők közötti diplomáciai tárgyalások biztosításában is.
Fotó: a szerző felvételei