Műszakiak a nagyvilágban
Szöveg: Polereczki László zászlós, Kollár László zászlós | 2010. október 17. 7:02Kevés földrész van, melyen ne jelent volna meg a szentesi műszaki ezred valamely katonája. Ennek szellemében született meg egy gondolat, miszerint mutassuk meg városunknak egy missziós kiállítás keretében, hogy merre is teljesítettek szolgálatot, tanultak vagy akár gyakorlatoztak a „város honvédjei”.
Szerencsére nem kellet sokáig keresgélni a missziós ereklyéket, mindössze néhány napra volt szükség, hogy egy nagyon gazdag gyűjteményt tudjunk bemutatni. Az ezred katonái függetlenül nemtől és állománykategóriától felajánlásaikkal sokat segítettek abban, hogy Szentes apraja nagyja bepillantást nyerjen a külföldön végrehajtott feladatainkba, hétköznapjainkba.
A kiállítás sokrétűségét jelzi, hogy nemcsak képekben, hanem a katonák személyes tárgyain keresztül mutatja meg azokat a területeket ahol szolgálatot teljesítettek, tanultak, gyakorlatoztak a műszaki katonák. A kiállításon igyekeztünk elválasztani a különböző missziókat, mint például a magyar honvédség legnagyobb műszaki „küldetését" a délszláv háborút követő IFOR, SFOR alárendeltségében szolgálatot teljesítő műszaki kontingenst. Számos fotó, elismerés, zászló, a helyi kultúrát visszaadó használati tárgy valamint népi öltözet került bemutatásra.
A második témakör az Iraki és Afganisztáni missziók bemutatására irányul. A hátteret egy sivatagi álcahálóval és HESCO bástyák alkalmazásával tettük életszerűbbé, és mint egy térképen haladva eljutottunk Ciprus, a Sínai- félsziget és Nyugat Szahara irányába.
A nemzetközi gyakorlatok tekintetében több alkalommal bizonyított az ezred. Ezért a következő témakör a gyakorlatok helyszíneinek, feladatainak bemutatását célozta meg. A víztisztító század Hollandiában és Németországban készült fel NATO felajánlásukból adódó feladataikra. A század legnagyobb vizsgafeladatának volt tekinthető a Zöldfoki szigeteken végrehajtott valósidejű kiszolgálás. A munkafolyamatok utolsó dekádjában elkészült egy park, amely különböző színű kövekből és homokból kirakott NATO jelet, MH karjelzést valamint Szentes város nevét ábrázolja, amely világhírűvé tette a várost és az itt szolgáló műszaki katonákat mindazáltal, hogy a NATO, mind pedig az EUROCORPS honlapján megtalálható volt a park fényképe .
Az alakulat hídépítői Csehországban mutatták be a pontonhídépítés
Katonáink több nemzetközi törzsvezetési gyakorlaton vettek részt, mint például Angliában, Franciaországban és Olaszországban.
A külföldi tanulmányok tekintetében sem panaszkodhat az ezred. Az őrmesteri tanfolyamtól a műszaki tiszti képzésen keresztül sorolhatnánk az óceánon túli képzéseket, de részt veszünk különböző tanfolyamokon Németországban, Törökországban, és Lengyelországban is.
A kiállítás anyaga a Műszakiak Napja alkalmával került bemutatásra először és hatalmas sikert aratott. Ezen a sikeren felbuzdulva szeptemberben ismételten kiállítottuk ereklyéinket mintegy színesítve a város főterén megrendezett katonazenekarok térzenei fesztiválját, majd egy héten keresztül volt látható a helyőrségi klubban, jelenleg az alakulat erre a célra kialakított teremben, ideiglenes kiállításként tekinthető meg.
Elmondható, hogy anyagi támogatás nélkül némi lelkesedéssel és jó kollektívával is lehet pozitív reklámot csinálni rólunk, katonákról.
Fotó: Juhász László százados
Plakát: Polereczki László zászlós