Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Összekötő tisztek Cipruson

Szöveg: Garaczi László százados |  2011. április 15. 12:20

Az UNFICYP – az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Missziója – az egyik legrégebbi „kéksapkás” missziók egyike. A kettéosztott szigeten szolgáló katonák fő feladata, hogy mindaddig fenntartsák a stabil és békés állapotot, amíg a politikai vezetők megtalálják a mindkét fél számára kedvező, kölcsönösen elfogadható megoldást.

Mivel politikai problémáról beszélünk, így a katonák fő feladata az, hogy jó és jól működő kapcsolati rendszert alakítsanak ki a szemben álló felek és az UNFICYP között. E feladat ellátására úgynevezett katonai megfigyelő és összekötő tiszteket – MOLO (Military Observer and Liaison Officer) és összekötő csoportokat alkalmaznak. Ezek a csoportok felelősek az információ folyamatos, gyors és pontos minden irányban történő áramlásáért, a tűzszünetsértések kiértékeléséért, az UNFICYP azon szabályainak betartatásáért, amelyek a szemben álló felekre vonatkoznak, de amelyeket sajnos egyik fél sem írt alá, bár vissza sem utasított. Tehát egy olyan rendszerről beszélünk, amely nem elfogadott, de jól ismert mindenki számára.

Az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Misszió Magyar Kontingensében négy összekötő tiszti beosztás található. Köztük a legfontosabb a MOLO-koordinátor, aki a szektorban szolgálatot teljesítő MOLO-tisztek vezetője, a MOLO-csoportvezető, és összekötő tiszt is egyben. Az ő feladata az összes csoportot érintő információk továbbítása, a munkáik ellenőrzése és értékelése, illetve a szolgálatvezénylések összeállítása, de emellett természetesen ugyanolyan szolgálati feladatokat is ellát, mint minden más Katonai Összekötő és Megfigyelő Tiszt.

A MOLO-csoportvezetők és MOLO-tisztek feladata, hogy stabil kapcsolati rendszert tartsanak fenn a török vagy görög oldallal. Javaslatot tesznek a szektor parancsnokának: az esetleges katonai események kapcsán, mi lenne a megfelelő reakció az ENSZ részéről. Mindezek mellett közvetítik a parancsnokok között az információkat a katonai aktivitásról és az ütközőzónában várható civil tevékenységekről. De a feladataik közé tartozik még a parancsnoki szintű találkozók megszervezése, a parancsnoki levelezések előkészítése és lebonyolítása.


 Fotó: A szerző felvételei