Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Példaértékű szolgálat Cipruson

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. október 2. 18:50

A missziós katona hazája nagykövete és diplomatája. Önök bizonyították, hogy méltóak erre a címre − mondta Vargha Tamás Székesfehérváron október 2-án, szerdán.

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az ENSZ ciprusi békefenntartó misszió (UNFICYP) magyar kontingensének 33. váltása, valamint az egyéni beosztású törzstisztek visszafogadó ünnepségén elmondott beszédében úgy fogalmazott: a modern kori magyar békefenntartás Cipruson született meg; a magyar haderő 1995 óta van jelen a térségben, és az ott megszerzett tapasztalatok „nagyban segítették a honvédség nemzetközi szerepvállalásainak kiteljesedését."

1595960758

„A békefenntartó katonának tisztességesnek, határozottnak és barátságosnak kell lennie. Szlovák bajtársainkkal együtt felelősek vagyunk a ciprusi helyzet rendezéséért, a nyugalom és a rend fenntartásáért. Ez a közös munka és közös gondolkodás a két ország között példaértékű" – mondta Vargha Tamás.

Dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök beszédében leszögezte: a két nemzet katonái közösen kiváló munkát végeztek.

„Önök, bár országaik védelmére esküdtek fel, mégis példát adnak másoknak arról, hogy miként lehet megőrizni a világbékét. Legyenek büszkék a teljesítményükre" – fogalmazott a vezérezredes.

Peter Vojtek altábornagy, a szlovák fegyveres erők vezérkari főnöke köszöntőjében kitért arra, hogy jelenléte ezen a visszafogadó ünnepségen önmagában is bizonyíték arra, hogy Magyarország és Szlovákia fegyveres erői között milyen jó az együttműködés. Hozzátette: a két szomszédos ország közötti „harmónia egyben Ciprusnak és Görögországnak is jó példát mutat."

1595960759

„A mi országaink katonái vigyáznak a régió békéjére. Az elmúlt tizenkét év alatt 28 váltásban több mint 2400 szlovák katona őrködött professzionális szinten a béke felett Cipruson " – hangsúlyozta az altábornagy.

A honvedelem.hu kérdésére válaszolva Peter Vojtek elmondta: Szlovákia a békefenntartói övezet 4-es szektorában vezető szerepet tölt be, és a feladat 2001-es átvételekor nagyon sokat tanultak a magyar katonáktól. Kiemelte, hogy ez a szektor a nemzetközi együttműködés kiváló példája, mert magyar, szlovák, horvát, szerb és ukrán katonák is szolgálnak ott együtt.

„Látogatásom során az együttműködés más lehetséges területeiről is tárgyaltam dr. Benkő Tibor vezérezredessel, és közösen értékeltük a két nemzet haderejének közelmúltban lezajlott, közös gyakorlatait is" – nyilatkozta a szlovák vezérkari főnök.

Dr. Benkő Tibor vezérezredes honlapunk érdeklődésére leszögezte: a magyar katonák nemzetközi elismertsége azért is jó, mert a világ bármely pontján, több nemzettel együttműködve képesek kiváló teljesítményt nyújtani.

1595960759

A külszolgálatról visszatért Stark Csaba szakaszvezető, az MH 93. Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj gépjárművezetője járőrként teljesített szolgálatot Cipruson. Mint mondta, ez a második missziója, és nagyon jól érezte magát.

„Magyar katonának büszkeség külföldön szolgálni" – tette hozzá.

Szolga Mihály szakaszvezető − aki szintén a fehérvári alakulatnál szolgál mint szakács − viszont most esett át a „tűzkeresztségen".

„Fantasztikus élmény volt nemzetközi közegben elvégezni a feladataimat, tanulni és tapasztalatot cserélni külföldi katonákkal" – mondta a szakaszvezető.

Az ünnepségen Vargha Tamás, dr. Benkő Tibor vezérezredes, Peter Vojtek altábornagy, valamint Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka elismeréseket adtak át a külszolgálatból hazatért katonáknak.

1595960759

Fotó: a szerző felvételei