Szakmai konferenciát tartottak a Béketámogató Kiképző Központban
Szöveg: Kelemen Ilona | 2017. június 2. 17:56Két évtized munkája előtt tisztelegve, hagyományteremtő jelleggel tartottak szakmai konferenciát a napokban az MH Béketámogató Kiképző Központban (MH BTKK), Szolnokon.
A békefenntartók napja alkalmából szervezték meg a 20 éves az IMOC, Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam a kezdetektől napjainkig című konferenciát, amelynek alapvető célkitűzése, hogy a résztvevők egy pillanatra megálljanak és az elmúlt – tanfolyamokban és tapasztalatokban bővelkedő – húsz évet áttekintsék. Előadásaikban az IMOC történetében elismert szerepet játszó aktív és már nyugállományba vonult katonák emlékeztek vissza a kezdetekre és tekintettek előre a jövőben rejlő lehetőségekre.
A meghívott előadók mellett többek között Szabó László dandártábornokot, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság (MH HFKP) megbízott parancsnok-helyettesét, Széles Ernő nyugállományú dandártábornokot, a Magyar Tartalékosok Szövetsége elnökét, valamint a helyőrségben települt alakulatok és a fegyveres-rendvédelmi társszervek képviselőit Drót László ezredes köszöntötte. A központparancsnok ezután ismertette Takács Attila dandártábornok, az MH HFKP parancsnokának üdvözlő levelét.
Dr. Boldizsár Gábor ezredes a kezdeti esztendők kapcsán felidézte, hogy az 1997-es évektől már olyan országokból érkeztek vendég előadók, oktatók, mint Norvégia, Svédország vagy Lengyelország. Mint kiemelte, rendkívül fontos, hogy a tanfolyam már az ENSZ által akkreditált, első ízben 2007-ben.
Mátyus Zoltán nyugállományú ezredes, az MH BTKK egykori parancsnoka előadásában kifejtette, az IMOC ugyan Szolnokról indult, oda is tért vissza, két alkalommal azonban Annavölgyben tartották a tanfolyamot. Mint mondta, egyre több katona készült fegyvertelen megfigyelőnek többek között Ciprusra, Grúziába, Kuvaitba, Ugandába, Ruandába.
Dr. Isaszegi János nyugállományú vezérőrnagy szerint veszélyes szakma a béke támogatása. A lezárt békefenntartó műveletek közül nem kevesebb, mint 53 ENSZ -, 15 EBESZ-művelet, valamint 33 NATO békekikényszerítő és válságreagáló művelet volt, emelte ki.
Selmeczi Attila alezredes a Műveleti Központ és az IMOC kapcsolatát elemezte, végül pedig Drót László ezredes, központparancsnok tartotta meg A jelen és jövő IMOC-ja című előadását.
A konferencia ideje alatt a vállalkozó szelleműek egy kvíz játékban vehettek részt, a helyesen válaszolók közül első helyen végzett Gera Ferenc alezredes, a második Molnár László alezredes, a harmadik helyezett pedig Válóczi Gyula őrnagy lett.
Fotó: Sebők Tünde és a szerző felvételei