Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

EUFOR: magyar virtus Szarajevóban

Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Rácz Tünde |  2024. május 30. 19:08

A magyar életérzéssel, kultúrával és tradíciókkal ismerkedhettek meg a bosznia-hercegovinai fővárosban található Butmir táborában, az EUFOR Althea művelet huszonkét másik nemzetének, a szarajevói NATO parancsnokságnak és a helyi haderő alakulatainak katonái és civil munkatársai az úgynevezett nemzetek hete programsorozat nyitányaként, május 20-tól.

Dr. Sticz László vezérőrnagy, az EUFOR parancsnoka hagyományteremtés céljával hívta életre a nemzetek hete koncepciót, amelynek keretében a misszióban részt vevő valamennyi nemzet lehetőséget kap saját hazájának bemutatására. Ahogy a parancsnok azt a hivatalos megnyitón hangsúlyozta: a programsorozat célja kettős, hiszen egyszerre nyújt lehetőséget egymás országának megismerésére, emellett társasági eseményei megfelelő légkört biztosítanak a katonák szorosabb összekovácsolódására is.

w.eufor magyar het szarajevo.rt. (7)

A magyar hét időpontját nem más indokolta, mint a honvédelem napja, amely egyben a Magyar Honvédség megalakulásának is évfordulója, így a Butmir táborban ünnepi állománygyűléssel emlékeztek meg 1849. május 21. jelentőségéről. A rendezvényre – mások mellett – meghívást kapott Pósa Krisztián, hazánk bosznia-hercegovinai nagykövete, Sándor Attila alezredes, véderő, katonai és légügyi attasé, valamint a szarajevói magyar kisebbség képviselőjeként Muratović Irma, a HUM Magyar Polgárok Egyesületének elnöke és Pašić-Juhász Éva, elnökhelyettes is.

A katonaéletnek elengedhetetlen része a katonazene, így a magyar hét programjából sem hiányozhatott a gyepshow, az MH Tata Helyőrségi Zenekar jóvoltából. Ezt az egészségügyi kiürítési, azaz MEDEVAC képességet adó helikopter alegység rendhagyó bemutatója követte: a magas szintű precizitást és gyakorlottságot igénylő csörlős leeresztést, amely már önmagában rendkívüli látvány, az alegység egyik pilótája tette még színesebbé; a földre érkezés után egy karikás ostorral tartott bemutatót az összegyűlt állománynak.

w.eufor magyar het szarajevo.rt. (14)

Bár egyik este az egész táborra főztek a magyar katonaszakácsok gulyást, a magyar napok mindegyikén lehetőség nyílt a kantinban egy-egy tradícionális magyar étel, például bundáskenyér vagy túrós tészta kóstolására is.

Nemzetünk kultúrájába más módon is betekintést nyújtottak békefenntartóink a tábor lakóinak: József Attila egyik legismertebb versét, a Tiszta szívvel című művet a huszonhárom nemzet összes beszélt nyelvén összegyűjtötték és elszavalták.

A bajtársiasság jegyében egy közös sporttevékenységet is beépítettek a programsorozatba. A kilenc állomásból álló „Military Skills Competition” során felmérték a jelentkezők csapatszellemét, fegyverismeretét és erőnlétét. Ezzel párhuzamosan magyar felajánlás jóvoltából – mint magyar találmányt – két teqball asztalt is ünnepélyesen átadtak a május 20-i hét folyamán, valamint az EUFOR és a helyi rendvédelmi szervek csapata között barátságos „tábornoki” focimeccsre is sor került.

w.eufor magyar het szarajevo.rt. (39)

A magyar hét és összességében a nemzetek hetek koncepciója kapcsán dr. Sticz László vezérőrnagy hangsúlyozta: az EUFOR parancsnokaként huszonhárom nemzetet képvisel, ami huszonhárom különféle nemzeti identitást, kultúrát, történelmet és szakértelmet jelent. „A különbségek kiküszöbölése, egyben a kohézió megteremtése és erősítése érdekében figyelmet kell szentelnünk arra, hogy a katonák megismerjék egymás kultúráját és gondolkodásmódját, erre teremt kiváló lehetőséget a nemzetek hete” – foglalta össze a kezdeményezés jelentőségét.