„Fontos a jó kommunikációs készség és a türelem”
Szöveg: Takács Vivien | Fotó: Kertész László |  2022. szeptember 28. 8:42A Bosznia-Hercegovina békéjét szavatoló EUFOR parancsnokság és a szarajevói NATO parancsnokság törzsfőnöki beosztásait hagyományosan magyar katonák látják el. A NATO parancsnokságon Szász Róbert ezredes májusban kezdte meg egyéves külszolgálatát ebben a beosztásban. Tapasztalatairól, benyomásairól és véleményéről a Butmir-táborban beszélgettünk.
Beosztását tekintve mik a fő feladatai?
A NATO szarajevói parancsnokságán törzsfőnöknek lenni nem sokban különbözik egy otthoni törzsfőnöki beosztástól. Maga a parancsnokság viszont elég egyedi: alapvetően azért van itt, hogy támogassa Bosznia-Hercegovina védelmi minisztériumát és haderejét egy esetleges jövőbeni NATO-csatlakozáshoz elengedhetetlen képességek kialakításában. Nagyon fontos leszögezni: a bosznia-hercegovinai vezetőknek kell eldönteni, hogy akarnak-e csatlakozni a NATO-hoz vagy sem, mi azért vagyunk itt, hogy ezt a folyamatot segítsük, például katonapolitikai és technikai tanácsokkal. Másik fő feladatunk abból adódik, hogy Butmir-tábor - ahol az EUFOR- és a NATO-parancsnokság is települ - hivatalosan még mindig a NATO bázisa, amit használtara átadott az EUFOR-nak, de egyes támogató funkciókat továbbra is a NATO biztosít a 2004-ben aláírt Berlin Plus egyezmény értelmében.
Hány magyar katona teljesít szolgálatot a parancsnokságon?
Négyen vagyunk magyarok, ebből hárman a törzsfőnöki irodán dolgozunk. A negyedik munkatársunk tanácsadó, aki személyügyi szakterületen nyújt segítséget a bosnyák védelmi minisztériumnak és a a haderőnek. Bosznia-Hercegovinában sajátos a vezetői és személyügyi rendszer, hiszen az országot alkotó három nemzet egyenlő arányban elosztva adja a vezetőket. A hadseregen belül is minden nemzet – a bosnyák, a szerb és a horvát – egyenlő arányban képviselteti magát, ami komplex személyügyi rendszert eredményez. Bosznia-Hercegovinában a biztonsági helyzet jó, hasonló, mint bármely másik európai országban, de azt azért látnunk kell, hogy ugyanakkor egyedi és bonyolult is egyben.
A törzsben a katonák mellett civilek is dolgoznak?
A törzs egy része civil, főleg a pénzügyi, a személyügyi és a híradó-informatikai területeken. Mivel hivatalosan ez egy műveleti parancsnokság, a katonai beosztásokat betöltőket féléves, éves időközökre vezénylik. Az előzőekben említett szakterületeken nem lenne előnyös a vezetők ilyen gyakori cseréje, ezért ezeket a pozíciókat civilek töltik be. Vannak, akik már több mint húsz éve itt dolgoznak. Ők hatalmas tapasztalattal rendelkeznek, így azokat, akik csak rövid időt töltenek itt, remekül tudják támogatni. Ők biztosítják a parancsnokság hosszú távú memóriáját. A parancsnoki és törzsfőnöki iroda, a felderítő, a logisztikai és a tervező főnökségek feladatait katonák látják el - szoros együttműködésben az EUFOR hasonló beosztást betöltő szakembereivel.
Május óta látja el ezt a beosztását. Milyen célkitűzésekkel és elvárásokkal kezdte meg egy éves külszolgálatát?
Tisztában voltam vele, hogy nagy kihívás lesz számomra a feladat. Az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ Hadműveleti Központjának parancsnoka voltam mielőtt kijelöltek erre a feladatra, ezért a műveleti és híradó-informatikai szakterületről rendelkeztem a legtöbb tapasztalattal. Kezdetekben a pénzügyi, a logisztikai és a személyügyi feladatok kihívást jelentettek, de köszönhetően a már említett, itt dolgozó profi a csapatnak, az alapokat gyorsan el tudtam sajátítani. Persze a tanulási folyamatnak még koránt sincs vége, hiszen mindig vannak új helyzetek.
Milyen tulajdonságok kellenek egy ilyen törzsfőnöki beosztáshoz?
Fontos a jó kommunikációs készség és türelem. A jó kommunikáció feltétele azonban nem csak az angol nyelv magas szintű ismerete, ugyanolyan fontos a különböző helyzetek és konfliktusok megértése és megfelelő kezelése is. Anton Wessely vezérőrnagy, az EUFOR parancsnoka és Pamela McGaha dandártábornok, a NATO-parancsnokság parancsnoka a legelfoglaltabb emberek a táborban. Mind a ketten egyetértenek abban, hogy az adott beosztásban elvégzendő feladatokat élvezni kell, a célokat magunkénak kell érezni, különben hamar belefásul az ember a munkába és nem tud megfelelően teljesíteni. Ennek megfelelően én is igyekszem megtalálni a pozitív oldalát annak, amit csinálok és eközben a beosztottaknak is próbálok nyugodt munkakörülményeket biztosítani. Nemzetközi környezetben ez kifejezetten fontos, mivel nem mindenben gondolkozunk egyformán, más értékek alapján éljük a mindennapjainkat. Azonban a közös értékek hangsúlyozásával, toleranciával és nem ritkán egy-egy mosollyal sok problémát meg lehet oldani.