Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

NATO: együttműködési lehetőségek délen

Szöveg: honvedelem.hu | Fotó: JFC Naples |  2024. március 19. 12:37

Március elején több magas szintű delegáció látogatott a nápolyi Szövetséges Összhaderőnemi Parancsnokságra. A látogatások célja az volt, hogy megtárgyalják és kidolgozzák a NATO déli szomszédságával (Közel-Kelet, Észak-Afrika és a Száhel régiók) kapcsolatos partnerségi terveket.

20240228_NATO_biztonságpolitikai igazgatói kihelyezett ülés_1

Tavaly októberben Jens Stoltenberg NATO főtitkár egy független, diplomatákból és akadémikusokból álló csoportot nevezett ki azért, hogy áttekintsék a szövetség jelenlegi déli politikáját. A csoport fő feladata az volt, hogy új szemlélettel közelítsen a régió problémáihoz és megvizsgálja: milyen módon lehetne együttműködni a szövetség felelősségi területének déli szomszédságában lévő nemzetekkel, nemzetközi szervezetekkel és más, a térség biztonsági helyzetére hatást gyakorló fontos szereplőkkel. A csoport jelentését a NATO külügyminiszterei áprilisi ülésén mutatják be, amelynek alapján döntéseket készítenek elő a júliusi, jubileumi washingtoni csúcstalálkozóra.

A nápolyi látogatás során a szakértői csoport találkozott a parancsnokság vezetésével, illetve a megbeszéléseket folytattak a NATO Déli Stratégiai Irány Információs Központtal (NSD-S HUB) a déli kihívásokról. Ezzel egyidőben a szövetség biztonságpolitikai igazgatói kihelyezett ülést tartottak a nápolyi parancsnokságon, ahol két fő témában egyeztettek: a déli kihívásokról és partnerségi programokról, valamint az ukrajnai helyzetről. A biztonságpolitikai igazgatók közös ülésen tárgyaltak a szakértői csoporttal a déli kihívásokkal kapcsolatos NATO jelentésről. Magyarországot az ülésen dr. Gerelyes-Ivanyik Tünde, a Külgazdasági és Külügyminisztérium NATO-CSDP Új Típusú Biztonsági Kihívások Osztály, osztályvezetője képviselte.

20240228_NATO_biztonságpolitikai igazgatói kihelyezett ülés_2