podcast
Fokozott képhatás: Mindig temetik a westernt
2024. október 3. 18:00
„Nagyon nagy élvezettel néztem a filmet. Megdöbbentett a részletpontossága, a ruhák pontos kidolgozása, Kevin Costner által többször felemelt-leemelt nyereg kidolgozottsága, szarvasanyagból készült támlája és szarva, a takarók, a felakasztott húsok körül dongó legyek, a kisvárosok magánélet nélküli világa. Emellett pedig a ruhák elképesztő pontossága, a katonai tábor hangulata, a fegyverek is” – árulta el a Horizont: Egy amerikai eposz című western kapcsán dr. Hahner Péter történész a Fokozott képhatás című podcast új adásában.
Mindig temetik a westernt
2024. október 2. 16:00
„A harcot, amelyet őseink vivtak, / békévé oldja az emlékezés / s rendezni végre közös dolgainkat, / ez a mi munkánk; és nem is kevés” – emlékeztetett József Attila A Dunánál című költeményére dr. Hahner Péter történész, az MCC Rubicon Történettudományi Műhelyének vezetője a Fokozott képhatás című podcast új adásában. A szakembert a Horizont: Egy amerikai eposz című western kapcsán múltról és jelenről, valamint az amerikai történelem és politika várható fordulatairól kérdeztük.
Fokozott képhatás: Kőszegen volt cőger, mint Ottlik hősei
2024. augusztus 13. 18:00
„Ha a filmet meg tudod úgy csinálni, hogy valaki megnézze és ne utálják, akkor van jövőd. Ha a második filmedet sem nézi meg senki, akkor ezt a pályát abba kellene hagynod!” – vallja a kilencvenedik születésnapját nemrég ünneplő Radó Gyula televíziós és színházi rendező, akit a Fokozott képhatás vendégeként elsődlegesen katonacsaládjáról, cőger- és katonaéveiről, valamint a második világháború borzalmait tematizáló filmjeiről, a Francia tanya és a Halállista című munkákról kérdeztünk. A Balázs Béla-díjas alkotó elfogadta, hogy vannak olyan világháborús témák, amelyekből időskora miatt már nem tud filmet készíteni, hiába szeretett volna – árulta el az augusztus 13-án, keddtől látható epizódban.
Kőszegen volt cőger, mint Ottlik hősei
2024. augusztus 12. 19:00
Katonacsaládban született, így alezredes édesapja és légvédelmi tüzér nagybátyja példájára Radó Gyula, Balázs Béla-díjas televíziós és színházi rendező is katonanövendék lett. „Katonagyermek voltam, és a sors iróniája, hogy én is katona lettem: Kőszegen voltam cőger, abban a híres-nevezetes intézményben, amelyről Ottlik Géza megírta az Iskola a határon című regényét” – idézte fel az idén kilencvenéves alkotó a Fokozott képhatás című podcast új adásában.
Fokozott képhatás: Senki nem akar jó embert játszani
2024. július 20. 9:00
A Fokozott képhatás ötödik adásában Szász Attila rendező Örök tél című, 2018-ban bemutatott, világsikert elért televíziós játékfilmje kapcsán Gera Marina, Nemzetközi Emmy-díjas és Jászai Mari-díjas színművésszel beszélget Navarrai Mészáros Márton, a podcast házigazdája és szerkesztője. Mit jelent a Nemzetközi Emmy-díj és felülírja-e a másik gyermekkori álmot, az Oscar-díj elnyerését? Van-e tényleges utóélete és ha igen, miért él jobban a török, amerikai, angol és indiai közönségben, mint a magyarban? Kit fog játszani A holló felemelkedése című, nagyszabású Hunyadi-sorozatban a népszerű színésznő, és miért sajátította el a kamera mögötti létezés szakmai rejtelmeit? A most debütáló adás többek között ezekre a kérdésekre is válaszokat keres, miközben felidézi az Örök tél számos kulisszatitkát is.
Senki nem akar jó embert játszani
2024. július 19. 15:00
Hogy lehet embernek maradni vagy túlélni egy kegyetlen történelmi korban? Mitől magasodik ki egy alakítás a nemzetközi viszonylatban? Kiknek szól egy Gulág-film? Mit lehet kezdeni a világhír után? Szász Attila rendező Örök tél című, 2018-ban bemutatott történelmi játékfilmje kapcsán Gera Marina, Nemzetközi Emmy-díjas és Jászai Mari-díjas színésznővel beszélgettünk a Fokozott képhatás című podcast új adásában.
Fokozott képhatás: Afrika nem a Mad Max
2024. június 28. 18:00
A Fokozott képhatás negyedik adásában George Miller ausztrál rendező Furiosa: Történet a Mad Maxből című, május óta a hazai mozikban is vetített posztapokaliptikus akciódrámája kapcsán Marsai Viktor afrikanistával, a Migrációkutató Intézet igazgatójával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensével beszélget Navarrai Mészáros Márton, a podcast házigazdája és szerkesztője, valamint Burillák Marcell társműsorvezető. A kultikus, ötrészes Mad Max-szériája mennyire táplálkozik a valóságból: mutat-e párhuzamokat a jelenlegi biztonságpolitikai kihívásokkal, a migrációval vagy a klímaválsággal? Az adás többek között erre is válaszokat keres, miközben esztétikai szempontból is vizsgálja az Anya Taylor-Joy brit-argentin színésznő főszereplésével készített közönségfilmet.
Afrika nem a Mad Max
2024. június 27. 18:00
Láthatunk-e párhuzamot a jelenlegi biztonságpolitikai kihívások, a migráció vagy a klímaválság és George Miller ausztrál filmrendező Mad Max-filmjei között? Miből táplálkozik Dementus, az egyik fiktív hadúr nimbusza? Mi vár az afrikai Száhel-övezetre tizenöt év múlva? Az utópisztikus mozgóképszéria ötödik, Furiosa: Történet a Mad Maxből című része kapcsán Marsai Viktor afrikanistával, a Migrációkutató Intézet igazgatójával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensével beszélgetünk.
Tata, ahol most jó katonának lenni!
2024. április 18. 18:00
A Fokozott Hanghatás című podcast műsorunk legújabb adásában a tüzérség megújításáról, az eddigi és a jövőbeli beszerzésekről, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár előtt álló kihívásokról, valamint a közelgő, tavaly is nagy népszerűségnek örvendő alakulatnapról beszélgettünk Tóth István ezredessel, a szárazföldi alakulat parancsnokával. Tartsatok velünk!
Fokozott képhatás – Társállat a vadvilágban?
2024. április 14. 9:00
A Fokozott képhatás harmadik adásában Adrian Goiginger osztrák rendező A róka (Der Fuchs) című, március óta a hazai mozikban is vetített második világháborús, ember és állat kapcsolatát tematizáló filmdrámája kapcsán Radisics Milán világhírű fotóművésszel beszélget Navarrai Mészáros Márton, a podcast házigazdája és szerkesztője, valamint Burillák Marcell társműsorvezető. Goiginger az osztrák hadseregben motoros hírvivőként szolgált dédnagyapja, Franz Streitberger és egy rókakölyök különös barátságát meséli el filmjében, Radisics pedig a vérteskozmai kertjébe vissza-visszajáró rókacsalád mindennapjait dolgozta fel nagysikerű fotósorozataiban.