Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A béke felügyeletét tanulják

Szöveg: Galambos Sándor |  2016. szeptember 28. 7:01

Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC) kezdődött szeptember 26-án, hétfőn a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központban. A tanfolyam megnyitóján Mihócza Zoltán dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott törzsfőnöke kívánt eredményes munkát a kurzus résztvevőinek.

1596020480

Megkezdődött a harminckettedik Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (IMOC). A mostani kurzuson kilenc magyar és tizenöt ország (Kína, Fehéroroszország, Egyiptom, Grúzia, Németország, India, Namíbia, Nepál, Palesztina, Szlovákia, Szlovénia, Togo, Ukrajna, Egyesült Királyság, Nigéria) húsz tisztje készül fel a fegyvertelen katonai megfigyelői feladatokra. Oktatásukat többéves külszolgálaton szerzett katonai megfigyelői tapasztalattal rendelkező, Ausztriából, Bosznia-Hercegovinából és Finnországból, érkezett instruktorok, valamint magyar oktatók – közöttük önkéntes műveleti tartalékosok – és külső előadók segítik.

Tanfolyamnyitó beszédében Mihócza Zoltán dandártábornok hangsúlyozta: „A mai gyorsan változó környezetben, amikor új kihívásokkal kell szembenéznünk a béke és biztonság területén, egyre nagyobb szükség van jól felkészült, és professzionálisan kiképzett békefenntartókra, akiknek munkája kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a világot biztonságosabbá és stabilabbá tegyük. Munkájuk egyre nehezebb, mivel nemcsak a »régi kihívások« – például polgárháborúk, határviták – leküzdésére kell készen állniuk, hanem szembekerülnek a nemzetközi terrorizmus, az illegális ember- és drogcsempészet problémáival is. Más esetekben pedig természeti katasztrófák során van szükség a munkájukra."

1596020480

A tanfolyam hallgatói az első napokban zömmel elméleti foglalkozásokon vesznek részt: megismerkednek a békefenntartás alapjaival, az ENSZ által kidolgozott alapelveivel, a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeivel, a híradás, a kommunikáció, a tárgyalástechnika, a járőrözés és megfigyelések végrehajtásával kapcsolatos szabályokkal. A második héten aztán már a terepfoglalkozásokon lesz a hangsúly, a tanteremben tanultak gyakorlati alkalmazásán. A különböző szituációs tréningeket a szolnoki laktanyában és Egerbakta térségében hajtják végre. A kiképzés harmadik hetének végén pedig a hallgatók egy kétnapos zárógyakorlaton fognak számot adni felkészültségükről. Egy fiktív műveleti területen hajtanak majd végre ENSZ-megfigyelői feladatokat: járőrözést, fegyverzet-ellenőrzést, kivizsgálást, és „tárgyalnak" a szemben álló felek képviselőivel.

Az MH Béketámogató Kiképző Központban megrendezett Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam az ENSZ Békeműveleti Főosztály (UN DPKO) által elismert felkészítés, amelynek akkreditációját legutóbb 2015 áprilisában újította meg további négy évre a világszervezet. A tanfolyam népszerűségére jellemző, hogy eddig több mint hétszázan végezték el – közülük mintegy négyszáz tiszt 75 különböző országból érkezett.

A XXXII. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam megnyitóján részt vett többek közt Gulyás Zoltán dandártábornok, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság társadalmi kapcsolatokat koordináló parancsnokhelyettese, dr. Koller József ezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis megbízott parancsnoka és Szász Márton alezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság Műveletirányító Főnökség főnökhelyettese.

1596020481
* * *

A magyar katonák 1988 óta vesznek részt nemzetközi békefenntartó műveletekben. Az első ilyen misszió az UNIIMOG volt, amelynek feladata az Irak és Irán közötti tűzszünet felügyelete volt a háború után. Katonai megfigyelőket küldtünk a világ számos pontjára különböző béketámogató műveletekbe: Angolába, Mozambikba, Libériába, Tádzsikisztánba, Ugandába, Grúziába, Kuvaitba és a Nyugat-Szaharába.

A következő minőségi változás 1995-ben történt, amikor az első magyar fegyveres kontingens részt vett az ENSZ ciprusi missziójában, és a Nemzetközi Erők és Megfigyelők (MFO) kötelékében a Sínai félszigeten, Egyiptomban.

Jelenleg magyar katonai megfigyelők állomásoznak Grúziában, Nyugat-Szaharában, Cipruson és Libanonban. Fegyveres kontingenseink jelen vannak a Balkánon, Afganisztánban és Cipruson EU-, NATO- és ENSZ-parancsnokság alatt. Ez idő szerint közel 1000 magyar katona szolgál békefenntartó missziókban.

Fotó: a szerző felvételei