Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A bélyeg esztétikum és praktikum”

Szöveg: Faragó Fanny |  2017. november 3. 20:14

A 90. Bélyegnap, valamint az első magyar bélyeg megjelenésének 150. évfordulója alkalmából Kövér László, az Országgyűlés elnöke nyitotta meg a „Hunfila 2017 Budapest − 150 év” című nemzeti bélyegkiállítást és szalont a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központban november 3-án, pénteken.

1596040842

„Kultúrtörténeti szempontból a bélyeg az esztétikum és a praktikum, azaz az ember szépérzékének és hasznosság iránti igényének »szerelemgyermekeként« született a XIX. században" −- mondta megnyitójában Kövér László, a rendezvény fővédnöke. Kiemelte: a bélyegeket – mint ahogy a fenyegetettség árnyékában élő sok más egyebet is – csak az emberi szeretet, jelesül a bélyegszerető emberek szeretete őrizheti meg világszerte. „A bélyeggyűjtés kultúrája jól példázza az emberi lét egyéni és közösségi síkjainak természetes harmóniáját. A magyar bélyeg 150. születésnapján kívánom, hogy a mai kiállítás erősítse meg a bélyegeink jó hírnevét, a bélyeggyűjtők szenvedélyét és minden kedves látogató szépérzékét" − tette hozzá a házelnök.

A kiállítás megnyitóján dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, a tárlat fővédnöke nevében Baráth Ernő dandártábornok köszöntötte a megjelenteket. „Hatalmas öröm számomra, hogy a Stefánia Palota − Honvéd Kulturális Központ ad otthont ennek a rendezvénynek. Számomra a bélyeg egy időkapszula. Gyönyörűen megörökíti a valóságot és történelmünk időszakait. A Magyar Honvédség 2018-ban ünnepli fennállásának 170. évfordulóját, ezért is öröm számukra a Magyar Honvédséggel kapcsolatos bélyegek megjelenése" − mondta az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka.

1596040842

A megnyitón átadták az év legszebb bélyege címet, amelyet a 2016-ban Szent Márton tiszteletére tervezett bélyegéért Baticz Barnabás grafikusművész vehetett át. Az évfordulóra az elmúlt 150 évnek a bélyeggyűjtés szempontjából legjelentősebb termékeit állították ki, többek között az 1867-es bélyegkibocsátást feldolgozó Homonnay Géza-gyűjteményt, valamint a versenyosztályokban kiállított gyűjteményeket.

1596040843

Ez alkalomból a Magyar Posta Zrt. két címletből álló bélyegsort és bélyegblokkot hozott forgalomba. Nagy László, a Magyar Posta Zrt. levél-termékmenedzsment igazgatója a megnyitón elmondta: a 120 forint névértékű bélyeg József Károly főherceget, lovassági tábornokot ábrázolja, a 155 forint névértékű bélyegen pedig a honvéd lovasság jellegzetes tárgyi emlékei láthatók. Az 500+300 forint névértékű, feláras, sorszámozott blokkon a Stefánia Palota homlokzatai és belső terei tekinthetők meg.

A kiállítást a Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetsége rendezi −- az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Kulturális és Rekreációs Igazgatóságának társrendezésében. A bélyegritkaságokat november 5-ig tekinthetik meg az érdeklődők. A Magyar Posta Zrt. alkalmi postahivatalt működtet a helyszínen, melynek nyitvatartási idejében személyes bélyegnyomtatást is végez. A kiállítás szakmai kísérőprogramjaként szombat délelőtt az ifjúsági bélyeggyűjtők veszik birtokba a termeket, délután a felnőttek hallhatnak előadásokat.

1596040843

Fotó: Tischler Zoltán