Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A katonák mindenki másnál jobban akarják a békét”

Szöveg: Szűcs László |  2018. május 20. 8:36

A keresztút végigjárásával, magyar nyelvű szentmisével, valamint a gyertyás Mária-körmeneten való részvétellel folytatódott a magyar katonák és civilek lourdes-i programja május 19-én, a jubileumi 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklat második napján.

Katonai tiszteletadással fogadták a magyar zarándokok szombaton reggel, a lourdes-i Rózsafüzér Bazilika melletti téren Huszár János altábornagyot, Honvéd Vezérkar főnökhelyettest, Sáfár Albert dandártábornokot, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság légierő haderőnem főnökét, valamint Bíró László katolikus tábori püspököt. Az 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklat második napjának programja a keresztút végigjárásával kezdődött a Lourdes-ba érkezett magyar katonák és civilek számára. Az indulás előtt Bíró László a kereszt történetéről, illetve a Lourdes-i keresztút kialakításáról beszélt a zarándokoknak.

1599187278

A részvevők mind a tizennégy stációnál elmélkedő imádságokat mondtak, a keresztet a zarándokok egymást váltva vitték. A magyar zászlót pedig az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegységétől érkezett egy-egy honvéd koronaőr, díszelgő katona, valamint honvéd palotaőr vitte. A közel kétezer méter hosszú úton – amit 1912-ben adtak át – 115 darab, két méter magas szobor ábrázolja a keresztút 14 állomását. Érdekesség, hogy a tizedik stációt Magyarország adományából készítették el 1912-ben. Ezt kétnyelvű, magyar koronás címeres bronztábla jelzi is. Itt Huszár János altábornagy és Sáfár Albert dandártábornok mécsesek meggyújtásával emlékezett meg azokról a magyar katonákról, akik külszolgálatuk teljesítése során vesztették életüket.

1599187278

A keresztút után, a Szent Maximilliam Kolbe Kápolnában celebrált szentmisén Bíró László katolikus tábori püspök – utalva az idei zarándoklat jelmondatára, ami a „Pacem in terris", azaz „Békét a világnak" – arról beszélt, hogy a katona a béke, a jog és a gyengék védelmezője. „Olyan katonával még nem találkoztam, aki azért imádkozott volna, hogy háború legyen. A katonák mindenki másnál jobban akarják a békét" – mondta a tábori püspök, hozzátéve: örül annak, hogy évről évre egyre több magyar zarándok vesz részt a lourdes-i rendezvényen.

1599187278

A városban délután a részt vevő országok zarándokait kísérő katonazenekarok – köztük az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekara, amelyet Gömöri Balázs százados vezényelt – koncertekkel, valamint látványos gyepshow-kkal szórakoztatták több helyen is az érdeklődőket.

Ezt követően a zarándoklat szervezői és résztvevői megkoszorúzták Ferdinand Foch marsall, az első világháború egyik legtehetségesebb francia hadvezére városban található szobrát. Az ünnepségen részt vett Huszár János altábornagy, Sáfár Albert dandártábornok, valamint Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke is.

1599187279

Az esti órákban pedig a hagyományos és látványos gyertyás Mária-körmenettel zárult a 60. Nemzetközi Katonai Zarándoklat szombati napjának programja. A körmenet élén a keresztet az MH Ludovika Zászlóalj honvéd tisztjelöltjei vitték.

1599187279

Idén közel százhetven zarándok érkezett Magyarországról, többségük katona, akik a Magyar Honvédség számos alakulatában szolgálnak, illetve az MH Ludovika Zászlóalj honvéd tisztjelöltjei, valamint a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium növendékei. Mellettük önkéntes műveleti tartalékosok, nyugállományú katonák, 1848-as, valamint első és második világháborús hagyományőrzők és családtagok is elutaztak a délnyugat-franciaországi kisvárosba. Az idei Nemzetközi Katonai Zarándoklat nemcsak amiatt különleges, mert hatvanadik alkalommal rendezik meg, hanem azért is, mert éppen egybeesik a kereszténység harmadik legnagyobb ünnepével, a pünkösddel.

1599187279

Fotó: a szerző felvételei