Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A katonaláda titkai

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2015. május 20. 18:35

Múzeumpedagógiai foglalkozással, fegyverbemutatóval és természetesen ünnepi állománygyűléssel emlékeztek meg a honvédelem napjáról május 20-án, szerdán Veszprémben. A fiatalok előtt feltárultak az első világháborús katonaláda titkai, míg a jelenkor katonáinak Takács Szabolcs, Veszprém megyei kormánymegbízott köszönte meg az általában láthatatlan, de nélkülözhetetlen szolgálatot.

Kártya és borotválkozótükör – két meglehetősen furcsa kellék az első világháborús katonaládából. Persze adódik a kérdés: hogyan kerül a csizma – azaz a láda – az asztalra?

Nos, a jeles nap alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM), a helyi Laczkó Dezső Múzeummal közösen, múzeumpedagógiai és kézműves-foglalkozásokat szervezett helyi óvodásoknak és általános iskolásoknak.

1595994074

A katonaláda titka című foglalkozáson a hallgatók számára kiderül többek között, hogy a száz éve szolgált katona milyen felszerelési tárgyakat vitt magára a frontra, és milyen szokásai voltak a katonaéletnek" – felelte érdeklődésünkre Jakusch Gabriella, a HM HIM Múzeumpedagógiai és Kiállítási Osztály vezetője.

Helyettese, Megyeri Helga hozzátette: az interaktív előadásból az érdeklődők azt is megtudhatják, hogy a katonák miként tudtak érintkezni a hátországban maradt családtagjaikkal, illetve kicsit belepillanthatnak a frontélet fizikai és lelki mindennapjaiba.

„A legkisebbeket történelmi témájú színezőkkel várjuk, illetve készíthetnek sújtásmintákat is" – mondta Megyeri Helga.

1595994074

Akik az elmélet után a jelenkor gyakorlatára is kíváncsiak voltak, azok az MH 54. Veszprém Radarezred, illetve az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 3. Toborzó- és Érdekvédelmi Központ katonáinak jóvoltából megismerkedhettek a haderőben rendszeresített kézifegyverekkel.

Mialatt a „királynék városának" ifjúsága azt találgatta, hogy vajon a géppuskát feltaláló Sir Hiram Stevens Maximnak összesen még hány találmánya volt, addig a városban települt katonai szervezetek illusztris helyszínen, a Veszprémi Petőfi Színházban ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg a honvédelem napjáról.

1595994074

Zentai László ezredes, a radarezred parancsnokának köszöntője, és a közös honvédelmi miniszteri – vezérkarfőnöki köszöntőlevél ismertetése után Takács Szabolcs kormánymegbízott ünnepi beszédében úgy fogalmazott: az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékei erőt adnak, erősítik a magyarságban a tartást és a nemzettudatot, amelyek lévén a mai felgyorsult világban is a nemzeti értékek, hagyományok mentén élhetjük mindennapjainkat.

„Az elődök tettei példaként állnak a ma katonái előtt, hogy méltó módon feleljenek meg az új évezred kihívásainak. Engedjék meg, hogy a civil társadalom nevében köszönetet mondjak önöknek, hiszen a haza szolgálatára tették fel életüket. A társadalomnak meg kell becsülni katonáit. A honvédség a nemzetért van, a nemzet pedig a honvédjeiért. Itt, Veszprémben a légvédelmi szolgálatot ellátó alakulatok munkája nem mindig látványos, de nélkülözhetetlen" – szögezte le a kormánymegbízott.

1595994074

Az ünnepi állománygyűlésen Zentai László ezredes, és Szücs József ezredes, az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (MH LVIK) parancsnoka elismeréseket adtak át. Utóbbi az MH LVIK kulturális munkájának hathatós támogatásáért emléktárgyat adott át Oberfrank Pálnak, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatójának.

Érdekes színfoltként a két parancsnok közösen gratulált a Magyar Honvédség mezei futóbajnokságát megnyerő, egyesített veszprémi katonacsapat tagjainak.

A honvédelem napi rendezvény a Légierő Zenekar − Veszprém műsorával zárult.

Fotók: a szerző felvételei