Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A katonazenészek fegyvere a hangszer”

Szöveg: Takács Vivien |  2018. április 26. 13:41

Koncerttel, előadással, állománygyűléssel és koszorúzással ünnepelték a magyar katonazene napját április 25-én Budapesten. A központi rendezvényen részt vettek a Magyar Honvédség katonazenekarainak aktív és nyugállományú karmesterei is.

1599185901
A központi rendezvény az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárnál kezdődött. A Petőfi-laktanya szoborparkjában Tósoki Anikó ünnepi versét követve Ruff Tamás őrnagy, az MH Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere osztotta meg ünnepi gondolatait. „A katona alapvetően fegyverrel teljesít szolgálatot, a zenésznek a fegyvere pedig a hangszer" – hangsúlyozta a karmester. Kifejtette: „A mi feladatunk, hogy a katonazenét, a katonai hagyományokat, az egyenruhánk méltóságát mind-mind megőrizzük és őseinkre emlékezve ápoljuk." Köszöntőjében felidézte még Fricsay Richárd alezredes, egykori karmester és főzeneigazgató, a magyar katonazene emblematikus személyisége életútját. Mint mondta: az országszerte elismert karmester munkássága a mai napig kihat a katonazenész szakmára. Megtudtuk: az alezredes nevéhez köthető, hogy a hadsereg katonazenekarainak karmestereit a hadsereg főállásban alkalmazta.

Az ünnepi gondolatok után megkoszorúzták Fricsay Richárd alezredes szobrát. Koszorút helyezett el mások mellett Mudra József ezredes, az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár parancsnokhelyettese, Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere és Szabó Imre őrnagy, az MH Központi Zenekar karmesterhelyettese is.

1599185901
A program a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) dísztermében folytatódott, ahol felolvasták dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök köszöntőlevelét. „A magyar katonazene szorosan összefügg Magyarország és honvédelmünk történelmével és a magyar zenetörténet változásaival. A Magyar Honvédség keretein belül 1896-ban állították fel az első magyar katonazenekarokat. E korszak teremtette meg a műfaj magyar alapjait, és ez a magyar katonazene legjelentősebb időszaka is egyben. Az önök elkötelezettségének és felkészültségének fontos szerepe van a honvédség életében. A zene sajátos eszközével, értékformáló hatásával nagymértékben hozzájárulnak a katonaélet teljességéhez" – állt az ünnepi köszöntőben.

1599185901
Az ünnepi állománygyűlés résztvevőit Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere is köszöntötte. Beszédében megemlékezett az immár hagyománnyá vált fegyvernemi napról, valamint a jelen katonazenéjének előzményiről is. Csizmadia ezredes hangsúlyozta: „A katonaság fejlődésével párhuzamosan a zenekarok is látványosan átalakultak. A történelmi idők előrehaladtával egyre inkább aktív és nélkülözhetetlen részévé váltak a modernizálódó hadseregnek, szerepet vállalva katonai, állami, protokolláris és polgári ünnepek zenei kiszolgálása mellett a haderő arculatát és pozitív megítélését formáló népszerűsítésben is." Ünnepi gondolataiban az ezredes megemlékezett az elmúlt korok zenei nagyságairól és kitért a jelenkor katonazenészeire is. Itt említette meg azokat a muzsikusokat, akik a zene eszközével veszik ki részüket a haza védelméből, de ha a szükség úgy kívánja, ott vannak a természeti katasztrófa sújtotta területeken és segítenek a bajba jutottaknak.

Az elismerések átadását követően Sárosi Péter százados, a Központi Zenekar zenekarvezetője Katonakarmester-képzés Magyarországon címmel tartott szakmai szimpóziumot, amelyen közreműködött az MH Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekar.

1599185902
A hivatalos program a HM HIM díszudvarán ért véget, ahol a haza szolgálatában elesett katonazenészek emléktábláját koszorúzták meg a résztvevők. Mások mellett koszorút helyezett el Szabó István vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar főnök koordinációs helyettese is.

A katonazene napját Lehár Ferenc zeneszerző és katonakarmester születésének évfordulóján, április 30-án tartják.

Fotó: Tóth László