Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A magyar katonazene napján

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. április 28. 16:19

Április 28-án, csütörtök délelőtt a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben koszorúzással emlékeztek a magyar katonazene nagy egyéniségeire. Ezt követően a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban (HM HIM) ünnepi állománygyűlésre került sor, majd katonazenei szimpóziumot és ünnepi hangversenyt tartottak, végül a hősi halált halt katonazenészek díszudvarban elhelyezett emléktáblájánál, koszorúztak.

1595917822
Aktív és nyugállományú katonazenészek, az elhunytak leszármazottai és tisztelői helyezték el az emlékezés virágait április 28-án, csütörtökön reggel a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben idős Lehár Ferenc, dezséri Bachó István, idős Fricsay Richárd síremlékeinél.

A HM HIM, az MH Támogató Dandár (MH TD), valamint a Fricsay Richárd Katonazenei Hagyományőrző Egyesület rendezésében tartott rendezvényt Sárosi Péter, az egyesület elnöke nyitotta meg. Az emlékezők méltatást hallhattak a nagy katonakarmesterek munkásságáról, pályafutásáról, jelentősebb műveiről. A koszorúkat elhelyezők között voltak: Csizmadia Zsolt ezredes, a Magyar Honvédség főkarmestere, valamint Dobay Márta és Dobay Lajos, akik a Fricsay-család leszármazottaiként Svájcból érkeztek a magyar katonazene ünnepére.

A csütörtöki rendezvény a HM HIM dísztermében folytatódott, ahol az ünnepi állománygyűlésen megjelent – többek között – Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese, dr. Markó György ezredes, a házigazdák képviseletében, Labádi Lóránt mérnök ezredes, az MH TD törzsfőnöke, valamint Csizmadia Zsolt ezredes.

1595917822
A Himnuszt követően ismertették a Honvéd Vezérkar főnökének levelét, amelyet a magyar katonazene napja alkalmából írt. Köszöntőjében dr. Benkő Tibor vezérezredes így fogalmazott: „Önök egy olyan katonai hivatás képviselői, akik a szolgálatuk során elsősorban művészetükkel járulnak hozzá a haza védelméhez, akik a társadalom számára a legérzékletesebb módon, a zene nyelvén fogalmazzák meg a hazaszeretet, a hazáért tenni akarás és elhivatottság érzését, művészi eszközökkel jelenítik meg a magyar katonák hazájuk védelméért érzett mély elkötelezettségét."

A Honvéd Vezérkar főnöke méltatásában megerősítette: „A katonazene igénye és értékei, a magyar katonazenekarok története összefonódik a Magyar Honvédség életével, hétköznapjaival és ünnepeivel. A magyar zenei hagyományok ápolása, a fúvószenei kultúra éltetése és kiteljesítése nagy felelősséget helyez a mai katonaművészek vállára. A katonazenészi hivatás különös kettősségében ott él a fegyelmezett katona és a művészi érzékenységű muzsikus ötvözete. Önök elkötelezettségükkel, felkészültségükkel és lelkesedésükkel bizonyítják, hogy a katonazenének és művelőinek fontos helye és szerepe van a honvédség életében. A zene sajátos eszközével, értékformáló hatásával nagymértékben hozzájárulnak a katonaélet teljességéhez."

1595917823
A köszöntő levelében a vezérkarfőnök befejezésül megerősítette, hogy a katonazenészek „katonai hivatásukkal és zenészi alkotásukkal egyaránt szolgálatot teljesítenek. Szolgálják hazánkat és az ország fegyveres védelmére hivatott Magyar Honvédség küldetését. Ez a szolgálat a katona és a zenész hivatásán is túlmutat: alkotó módon egyesíti mindkettőt. Kérem és elvárom, hogy hagyományaikat megőrizve, eddig végzett kiváló munkájuk eredményeire alapozva legjobb tudásuk szerint teljesítsék feladataikat és szolgálják közös ügyünket, a haza védelmét. Önzetlen művészi munkával gazdagítsák a magyar zenei kultúrát, legyenek méltóak hírneves katonazenész elődükhöz, kövessék értékteremtő példáját. A magyar katonazene napján köszöntöm önöket, valamennyi mai és egykor szolgálatot teljesített katonazenészt. Kívánom, hogy a katonai hivatásukban és művész pályájukon egyaránt érjenek el kiemelkedő eredményeket. További munkájukhoz kívánok sok sikert, jó erőt és egészséget!"

Csizmadia Zsolt ezredes, a honvédség főkarmestere ünnepi beszédében megemlékezett a fegyvernemi nap kevesebb, csaknem évtizedes történetéről, a magyar katonazene létrejöttéről és jelentőségéről, honvédelemben betöltött szerepéről, nagy alakjairól, zeneszerzőkről, karmesterekről, művészekről.

Az ezt követő szimpózium keretében Dalmadi Zoltán őrnagy mutatta be a Szentendrei Helyőrségi Zenekart, majd a Budapesti Helyőrségi Zenekar koncertje következett Nagy Zsolt főhadnagy vezényletével.

A díszudvaron, a hősi halált halt zenészek emléktáblájánál a Honvédelmi Minisztérium és a Honvéd Vezérkar nevében elsőként Orosz Zoltán altábornagy koszorúzott. Ezt követően a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal koszorúját Papp Ferenc és Kocsi László alezredesek helyezték el. Utánuk a HM HIM vezetése nevében dr. Markó György ezredes, a MH TD nevében Labádi Lóránt mérnök ezredes, az MH katonazenekarainak képviseletében Csizmadia Zsolt ezredes koszorúzott.

Fotó: Galovtsik Gábor