Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A piros vonal művészei

Szöveg: Tőrös István |  2011. július 4. 8:32

Július 2-án, szombaton, Pápán, az egykori Tiszti Kaszinó épületében rendhagyó kiállítás megnyitóra került sor. A város, amely ezer szállal kötődik a repüléshez, ezúttal olyan szakembereknek adott bemutatkozási lehetőséget, akik életük nagy részét a „piros vonal” mellett, azaz a repülőterek indító zónájában töltötték.

A kiállított alkotások készítői hosszú éveket töltöttek a vadászrepülőgépek felkészítésével hazai repülőtereinken. Életútjuk különböző, egyben azonban mindhárman azonos véleményen vannak- a repülés a legszebb dolog a világon és azt egyaránt lehet szolgálni csavarkulccsal és ecsettel.

Vincze Ferenc 1970-ben, Kunhegyesen született, így a Kunmadarasi szovjet repülőtér gépeit már gyermekfejjel is rajzolhatta, sőt ha hozzájutott egy maketthez meg is építette őket. A gyermekkori hobbiból hivatás lett, 1989-ben végzett repülőgépfegyver-mechanikusként. Taszárra került a Szu-22 típusra. Taszár felszámolása után Kecskemétre helyezték a legendás MiG-29-es Puma századhoz. Megszerezte a jogosítást az Albatroszra és a JAS-39 Gripenre is. Pasztell és akril technikával készült képei a második világháború eseményeit és a szuperszonikus kor repülőgépeit mutatják be.

Németh György 1993-ban végzett a Kilián tiszthelyettes tagozatán mint „sárkányos", azaz a repülőgép szerkezeti elemeiért felelős műszaki. 1994-től az ezred felszámolásáig a pápai MiG-21-es század repülőgépeit készítette fel a repülésre. 2001-től Szolnokon helikoptereken majd a Jak-52-es kiképző század gépein dolgozik. Pirográf technikával készíti a pápai időszakot idéző képeit.

Váczi Lajos 1966-ban Debrecenben született. Gyermekként, ha szülei megengedték, még éjszaka is a szovjet repülőtér le- és felszálló gépeit csodálta. Makettezéssel kezdte, majd „átváltott" az igazi vasmadarakra. Pápán a MiG-23-as műszaki században szolgált. Amikor megkapták a lehetőséget, hogy a repülőgépekre felkerülhessen az üzemeltető műszakiak neve és védjegye, a csiga fékernyővel, a kis Vuk vagy a korongecset, valamint a Sámán jelvény, ő is ecsetet fogott. Szakmai pályafutását Szolnokon, a Mi-8-as fegyver technikusaként fejezte be.

(Ízelítő a művészek festményeiből – kattintson galériánkra!)

Fotó: A szerző felvételei