Tőrös István
A csillagok útján ˗ Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós
2020. június 5. 9:49
A magyar Maginot-vonal
2019. július 20. 16:43
Magyarország sem maradhatott ki az európai erődépítési lázból, igaz, hazánk nem az első vagy a második világháború idején, hanem jóval később, az 1950-es években látott hozzá a munkálatokhoz a jugoszláv határ mentén, 630 kilométer hosszan.
A sárkányfogak földjén
2019. június 20. 7:15
Németország nyugati határán közvetlenül a második világháború előtt kapott új lendületet a Siegfried-vonal nevű védelmi rendszer építése, melyről szinte azonnal született egy angol katonanóta. A dal szerint gatyák fognak majd száradni a védműveken. Igaz, hogy hat évet kellett várni, de végül sor kerülhetett a teregetésre…
A bevált jóslat
2019. május 25. 17:17
Erwin Rommel tábornagy 1944. április 22-én az Atlanti fal létesítményeit szemlélve mondta segédtisztjének a sokszor idézett mondatot: „Higgye el Lang, a partraszállás első 24 órája döntő lesz. Németország sorsa akkor dől el. A szövetségeseknek is, a németeknek is ez lesz a leghosszabb nap.” Igaza lett. Hitler áttörhetetlennek hitt normandiai védvonala ugyanakkor nem tudta megállítani az amerikai és brit csapatokat.
Jó ötletnek tűnt
2019. április 24. 19:01
A verduni csata tetőpontján az egyik lövészárokban kuporgó, önkéntesként bevonult, művelt francia katona bizonyára sokat idézte Vegetius mondását: Si vis pacem, para bellum! Ha békét akarsz, készülj a háborúra! Talán akkor fogadta meg, hogy az egyszer biztosan bekövetkező fegyvernyugvás után is mindent megtesz Franciaország védelmében. A sors kegyes volt Paul Painlevét André Maginot-hoz, túlélte a harcokat, s a békeévekben hozzáfoghatott terve megvalósításához.
Felszállóágban
2019. április 21. 7:35
A honvédelmi és haderő-fejlesztési program részeként egyre több szó esik a hazai fegyvergyártás felélesztéséről. Az egykori néphadseregben szolgálók még biztos emlékeznek a FUG (felderítő úszó gépkocsi) és PSZH (páncélozott szállítóharcjármű) mozaikszavakra, nem is beszélve a FÉG (Fegyver- és Gázkészülékgyár) termékeiről. A jövőben készülhetnek-e ilyen ismert eszközök hazai gyártásban? Erre keressük a választ Zsitnyányi Attilával, a Magyar Védelmiipari Szövetség újraválasztott elnökével.
Kettős hiba
2019. március 25. 7:25
A háborúk mindig tanulságok levonására kényszerítik a győzteseket és a veszteseket egyaránt. A stratégák kedvencei évszázadokig az erős várak voltak, majd az erődrendszerek divatja következett. A 20. század eseményei azonban bebizonyították, hogy minden elfoglalható, csak meg kell találni hozzá a megfelelő megoldást. Sorozatunk első részében a belga határ és Liége védelmére szánt betonmonstrumok sorsáról lesz szó.
Semmi sem lehetetlen
2019. március 4. 8:16
Akik 1945 tavaszán még bombázóikat navigálták a Harmadik Birodalom fővárosa fölé, három évvel később a bajtársaiknak szánt utánpótlással és a nyugat-berliniek életben maradásához szükséges tüzelővel, liszttel és gyógyszerekkel keresték a romos házak felett a leszállóhelyet. A brit és amerikai szállító pilóták voltak a 70 évvel ezelőtt 318 napig üzemelő berlini légihíd hősei.
Égig érő kerítés
2019. január 16. 8:05
2018 decemberében ismét jeles évfordulóhoz érkeztek a kecskeméti hajózók és műszaki katonák. Tíz évvel ezelőtt riasztották először készültségből a magyar JAS–39-eseket, attól kezdve a MiG–29-esekkel felváltva őrizték a magyar légteret. A jubileum kapcsán érdemes részletesen megismerni a fegyveres légtérvédelmi készenléti szolgálatot.
Teleobjektív
2018. december 20. 19:49
A Stefánia Palotában értékelték a Tölts fel egy katonafotót! pályázatot, és a képekből rendezett kiállítás megnyitójához kapcsolódva jutalmazták a legjobb felvételeket beküldő alkotókat, gyűjtőket. Érdemes visszapillantani, hogyan változott az elmúlt 100 évben a katonák ábrázolása.