A véráztatta Doberdó-fennsíkon…
Szöveg: Snoj Péter | 2017. július 19. 9:11A Budapestről indult különvonat, az Isonzó Expressz történelemidéző útjának harmadik napján – július 18-án, kedden – azok az utasok, akik az előző napon a „szlovén túrát” teljesítették, a mai Olaszországban található Doberdó-fennsíkot és annak véráztatta történelmét ismerhették meg.
Galéria
A szlovén-olasz határ átlépése előtt a magyar csoport tagjai megtekintették a Cerje-domb csúcsán magasodó kilátót. Innen jól belátható mind a szlovén, mind pedig az olasz táj, az egykori hadszíntér, s ellátni egészen az Adriai-tengerig.
Ezt követően az Isonzó Expressz utasai felkeresték a Foglianoban található osztrák-magyar temetőt, ahol a leírások szerint több mint tizennégyezer katona nyugszik. A magyar csoport tagjai nemzetiszínű szalagokkal, koszorúkkal és a Himnusz eléneklésével adóztak a hősi halottak emléke előtt.
A mindössze pár száz méterre lévő redipugliai olasz emlékmű kapcsán sokan úgy fogalmaztak, hogy az óriás mementó monumentális méreteit egy kép sem lesz képes hitelesen visszaadni. A harmadik olasz hadsereg számára emelt hatalmas emlékmű egyben több mint 100 ezer olasz katona végső nyughelye is.
Ezután a különvonat utasai felkeresték a Monte San Michelén található magyar állásokat, ahol hadtörténészek segítségével idézték fel az egykoron itt folyó harcokat. A lövészárkok, kavernák és alagutak elborzasztó történetét némán suttogják a beomolt falak, s a természet által visszavett lőállások. Az elkeseredett csatározások közepette is derekasan helytálló magyarok emlékének tiszteletére mind az itt található emlékműnél, mind pedig a San Martino Del Carso közelében lévő, József főherceg által emeltetett emlékgúlánál koszorút helyeztek el.
Utóbbi településen az Isonzó Expressz csoportjai megtekintették a helyi múzeum egyedülálló tárlatát is. Kuriózum, hogy minden kiállított tárgyat a Doberdó-fennsíkon találtak a múzeumot működtető hadszíntérkutatók.
Fotó: a szerző felvételei