A vereséget erkölcsi győzelemmé változtatták
Szöveg: Kovács Dániel | 2013. október 4. 13:19A nemzet érdekeinek következetes képviselete volt az a bűn, amiért gróf Batthyány Lajosnak és mártírtársainak 1849. október 6-án a kivégzőosztag elé kellett állniuk. Áldozatvállalásuknak része volt abban, hogy a vereség erkölcsi győzelemmé változott, hogy Világos és október 6-a nem vált egy újabb Moháccsá − mondta dr. Veszprémy László alezredes, a Hadtörténeti Intézet igazgatója az aradi vértanúk emlékére rendezett koszorúzáson.
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum díszudvarán október 4-én, pénteken megtartott megemlékezésen Veszprémy László hangsúlyozta: a kivégzettek között volt gróf és egyszerű polgár, horvát és szerb határőrcsalád sarja, birodalmi német és hazai örmény. Volt olyan, akit családi kötelékei, volt olyan, akit alakulata vagy csak egyszerűen társadalmi helyzete kapcsolt a magyar ügyhöz. De mindannyian olyan férfiak voltak, akik úgy gondolták, hogy ha egyszer az uralkodó parancsára letették az esküt a magyar alkotmányra, akkor ezt az alkotmányt védeniük kell − magával az uralkodóval szemben is.
Komolyan gondolták a Vörösmarty már jó tíz éve megszületett Szózatából ismert szavakat: „Itt élned, halnod kell". Ezért nem menekültek a fegyverletétel után, nem szöktek meg az orosz fogságból. Gróf Batthyány Lajos, az első felelős magyar minisztérium miniszterelnöke pedig olyan, európai színvonalú és áttekintőképességű államférfi volt, aki politikai pályafutása kezdetétől azért küzdött, hogy a feudális Magyarország helyén egy polgári és demokratikus állam jöjjön létre − mutatott rá Veszprémy László.
Az ünnepi beszéd után a résztvevők elhelyezték a megemlékezés koszorúit és gyertyáit a vértanúk emlékét őrző mellszobrok előtt.
Fotó: Szikits Péter (HM HIM)