Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A világ kicsiben

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. március 4. 21:25

Hat ország makettépítői mutatták be legsikeresebb alkotásaikat március 3-án és 4-én Szolnokon. Az országosnak nevezett, de valójában nemzetközi makettkiállítást és -versenyt az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a martfűi Turul Makettklub és − első alkalommal társrendezőként − a kecskeméti Puma Makettklub szervezte.

1595932246
Román, szlovák, lengyel, ukrán, szerb és magyar makettezők mutatták be kicsinyített műremekeiket március első hétvégéjén a szolnoki repülőbázis művelődési otthonában. A XXII. országos makettkiállításon és -versenyen két napon át több mint ötszáz alkotás várta az érdeklődőket.

A főszervező, Magó Károly zászlós a honvedelem.hu-nak elmondta: hazánkban a szolnoki verseny az ország legszigorúbb szakmai megmérettetése. A legjobbak a profik mezőnyében indulhattak: közülük azoknak a maketteknek a készítőit, amelyek a maximálisan adható 100 pontból 90-et elértek, mesterlevéllel tüntették ki.

Azok pedig, akik még csak mostanában kezdték ragasztgatni makettjeiket, az amatőrök mezőnyében mutathatták be tudásukat. A fenti két kategóriában és négy korcsoportban meghirdetett versenyre benevezett alkotások értékelését végző szakmai zsűri elnöke az egyik legrégebbi hazai aktív makettező, Vadász István volt.

1595932247
Magó zászlós, aki tizenhárom éve szervezi ezeket a versenyeket Szolnokon, maga is megszállottan készíti otthon a makettjeit. Kizárólag repülőgépekkel, a magyar légierő gépeivel foglalkozik. Száz darabot már összerakott belőlük, ám ennek a mennyiségnek legalább a duplája vár még dobozokban a ragasztásra.
Van olyan makettje is, amin 600 órát dolgozott; azt a MiG–19-est pedig, amelyikkel 2003-ban megnyerte az ország legszebb repülőgépének járó díjat, egy autóért sem adná oda.

A szolnoki makettkiállítás és -verseny a legnagyobb múltra visszatekintő ilyen szakmai rendezvény Magyarországon. Először 1978-ban, a Kilián György Repülőműszaki Főiskolán hirdettek olyan versenyt, amelyre maketteket is benevezhettek, azóta pedig töretlen a makettezés népszerűsége a városban.

Ez a hétvége azonban nemcsak az apróbb-nagyobb műremekekről szólt: kísérőrendezvényként ugyanis veterán járművek és hagyományőrző katonák is felvonultak, ingyenesen lehetett megnézni a repüléstörténeti relikviákat bemutató gyűjteményt, azaz a repüléstörténeti emlékkiállítást és a szabadtéri repülőmúzeumot is. A támogatójegyet vásárlók közt pedig sétarepüléseket sorsoltak ki.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!