Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Aki nem lép egyszerre…

Szöveg: Szűcs László |  2011. február 14. 6:05

Egy katona számára az egyik legfontosabb követelmény az alakiasság. Éppen ezért a Magyar Honvédségben az újoncok felkészítése során is kiemelt figyelmet fordítanak az alaki kiképzésre. A szentendrei MH Központi Kiképző Bázisra (MH KKB) február elsején bevonult szerződéses legénységi állományú katonák is napi két órát töltenek az alakulótéren – gyakorolva a legfontosabb alaki mozdulatokat.

1595914213
„Kovács honvédnek vezénylek! Mindenki végrehajtja!" – mondja a szentendrei MH Központi Kiképző Bázis (MH KKB) Mecséri János Kiképző Osztály 1. általános kiképző alosztály 3. szakaszának egyik őrmestere a laktanya labdarúgó pályájának szomszédságában kijelölt foglalkozási helyen. „Kovács honvéd, sapkát le!" – hangzik az ukáz, amely után tíz katona teljesíti a feladatot.

Még a laikusnak is szembetűnő, hogy a mozdulat nem teljesen szabályszerű, illetve az egyszerre történő végrehajtást, valamint az igazodást is gyakorolni kell még. De ebben az esetben mindez teljesen normális, hiszen a katonák alig két héttel ezelőtt, egészen pontosan február 1-jén öltötték magukra az angyalbőrt, és vonultak be a három hónapos alapkiképzésre a Duna-parti város laktanyájába.

„Sapkát fel!" – szól az újabb parancs, s az újoncok megpróbálják szabályszerűen teljesíteni azt. E látszólag egyszerű mozdulat rögtön bonyolult lesz, ha kiderül, hogy három ütemben kell szabályosan végrehajtani. Szerencsére a kiképzők türelme végtelen, ha szükséges, akár több tucatszor is megmutatják, miként kell az alaki szabályzatnak megfelelően végrehajtani egy-egy utasítást.

1595914213
Az idei első alapkiképzésre 127 újonc vonult be az ország minden tájáról – tudjuk meg Jónás Zoltán főtörzsőrmestertől, a harmadik szakasz parancsnokától, aki egyben a század vezénylő zászlósa is. A fiatal tiszthelyettes – aki a mai alaki kiképzés vezetője – elárulja azt is, hogy napról-napra látszik a fejlődés a katonákon, így biztos benne, hogy az alapkiképzés végére minden mozdulatot tökéletesen és egyszerre hajtanak majd végre az újoncok.

Az állomány alapkiképzése egyébként még nagyon az elején tart. A bevonulás hetében az újoncok megkapták a legfontosabb tájékoztatókat az alakulatról és a szentendrei létesítményről, illetve feladatszabást tartott számukra Mikusi Zsolt ezredes, az MH KKB parancsnoka, valamint Nagy Attila alezredes, a kiképző osztály vezetője.

Az érdemi kiképzés február 7-én kezdődött – mondja Jónás Zoltán –, s a hónap végéig tartó úgynevezett első kiképzési ciklusban leginkább tantermi foglalkozásokon vesznek részt a honvédek. Ezek során a szolgálati szabályzat megismerése mellett megtanulják azt is, hogy hogyan épül fel a Magyar Honvédség, és mik az alakulatok legfontosabb feladatai. Vegyivédelmi, és műszaki ismereteket is tanulnak, illetve elsajátítják a tereptan és a katonaföldrajzi ismeretek alapjait. Ez utóbbi folyamán megtanulják – egyebek mellett – a térképolvasást és a tájoló helyes használatát is.

Ezekben a hetekben csak az alaki-, és a testnevelés foglalkozások miatt mennek ki a „friss levegőre" – teszi hozzá a szakaszparancsnok, akitől megtudjuk azt is, hogy az „alaki" nem túl népszerű az újoncok körében, de természetesen „becsülettel teszik a dolgukat", s igyekeznek elsajátítani a „balra át!", a „jobbra át!", és a „hátra arc!" helyes végrehajtását, valamint azt is, hogy alakzatban egyszerre és szabályosan lépjenek.

1595914213
Az alapkiképzést végrehajtó század szakaszai egymást váltva végzik a kiképzési foglalkozásokat. Amíg az első szakasz tantermi kiképzésen vesz részt, addig a második testnevelés foglalkozáson van, a harmadik szakasz katonái pedig alakiznak – meséli a tiszthelyettes, hozzátéve: az újoncok Szentendrén töltött három hónapja elég zsúfolt. A kiképzés reggel fél hatkor kezdődik, s délután négykor ér véget. Este hatig – kötelező szabadidős foglalkozásként – újabb sport (vagy szükség esetén) alaki kiképzést tartanak számukra, hét órától a takarodóig pedig kimaradásra mehetnek. Ezzel a lehetőséggel egyébként nem élnek túl sokan, hiszen jól tudják, hogy a nap közben számukra leadott anyagot valamikor meg is kell tanulniuk. Haza csak a hétvégén utazhatnak.

Közben letelik az alakizásra szánt mai napi két óra, itt az ideje a váltásnak. A harmadik szakasz katonái fél óra múlva testneveléssel folytatják, addig még át is kell öltözniük. A szakaszparancsnok sorakozót rendel el. „Szakasz indulj!" – hangzik fel a parancs, ám induláskor, ahogy mondani szokás, meg lehet számolni mennyien is alkotják az alegységet. Persze, mint tudjuk, ez a harmadik hónap végére változni fog, és „géppuskaropogás" helyett, csak egy „hatalmas csattanás" hallatszik majd az alegység meginduláskor…

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika