Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az aradi vértanúkra emlékeztek az alakulatok is

Szöveg: honvedelem.hu |  2013. október 8. 17:25

A tizenhárom aradi vértanú kivégzésére emlékeztek az országban október 6-án, vasárnap. A Magyar Honvédség alakulatainál is megemlékeztek a 164 évvel ezelőtt történtekről.

Tata. A Szövetség Tatáért Alapítvány, Tata Város Önkormányzata, valamint a Tatai Városkapu Zrt. szervezésében emlékeztek a tizenhárom aradi vértanúra október 6-án, vasárnap a Fenyő téren. Az ünnepségen részt vett és a hősökre emlékezve ünnepi beszédet mondott Michl József, a város polgármestere, valamint Sipos Antal ezredes, az MH 25. Klapka György Lövészdandár törzsfőnöke. A résztvevők ezt követően megkoszorúzták az aradi vértanúk újonnan felavatott emlékművét, a Cs. Kiss Ernő fafaragó művész által készített emlékoszlopot.

Az ünnepség fényét emelte a dandár katonazenekara, valamint díszalegysége.

1595961074


(Kép és szöveg:  Rada Barbara)

Győr. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred parancsnoki állománya idén is részt vett a győri és a szombathelyi október 6-ai megemlékezéseken. Győrött Kovács Ferenc mérnök ezredes, az alakulat parancsnoka helyezett el koszorút a Batthyány örökmécsesnél. Az ezred nevében Kovács Ferenc ezredes, az alakulat parancsnoka helyezett el koszorút az emlékműnél, Szombathelyen pedig Bozsóki Attila alezredes, parancsnokhelyettes koszorúzott.

Mindkét helyszínen az alakulattól érkezett díszőrök és koszorúvivők is közreműködtek a koszorúzásokon.

1595961074

(Kép és szöveg: Törőcsik Krisztina)

Gyula. A Honvédelmi Minisztérium a hagyományos, koszorúzó megemlékezését idén is Gyulán, a Honvédtiszti Emlékhelyen tartotta – a város önkormányzatával közös szervezésben. 1849. augusztus 23-án a középkori téglavár közelében adták át az orosz cári csapatok az osztrákoknak az addig a városban őrzött 9 későbbi vértanú főtisztet 1400 más fogoly magyar tiszttel együtt. Új fogvatartóik ekkor kötelezték őket oldalfegyvereik átadására, illetve indították őket hosszú menetben Aradra.

A tárca koszorúját Takács Attila ezredes, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka helyezte el, aki beszédében a mártírokra gondolva emlékeztetett:

„Sokuk számára Gyula volt az utolsó előtti állomás, innen vezetett az út Aradra, ahol végső hitet tettek a szabadságharc mellett. Ezek a főtisztek, és az alájuk rendelt katonák tudásban, kitartásban messze jobbak voltak az ellenségnél. És volt egy olyan fegyverük, amelyet a velük szemben állók nélkülöztek: a hit.
Hit a szabadságban, a nemzet jogaiban, ügyük igazában, és hit abban, hogy harcuk vége lehet győzelem vagy bukás, ez a nemzet soha többé nem lesz olyan, mint a forradalom kirobbanása előtt. Nekik lett igazuk."

1595961075

(Írta: Magyar Sándor, fotó: Rusznyák Csaba – Gyulai Hírlap)