Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az életmentést gyakorolták

Szöveg: Faragó Fanny |  2017. október 13. 11:01

Szakharcászati foglalkozáson vettek részt az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Egészségügyi Központjának katonái október 2-13. között az alakulat hajdúhadházi Vay Ádám Kiképzőbázisán. A foglalkozáson a valóságot megközelítő körülmények között mérték fel a katonák jártasságát az egészségügyi ellátópont telepítésével, üzemeltetésével és biztosításával kapcsolatos feladatok során.

1596039944

Az úgynevezett harctéri kimenekítés (medical evacuation – MEDEVAC) feladat során az alegység tagjai az evakuálás folyamatát gyakorolták, egy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázisról érkezett forgószárnyas segítségével. A mentés előtti napokban a kiképzésen részt vevő katonák a tömeges sérültellátás alapjait elevenítették fel.

„A feladat során a 39. Lövészzászlóalj speciális járművel ellátott egészségügyi egységének a tömeges sebesülés helyszínére érkezve fel kell ismernie azt a tényt, hogy az ellátást önmaga nem tudja hatékonyan elvégezni, és szüksége van megerősítésre. A megerősítést pedig – a nagy földrajzi távolság miatt – helikopterrel célszerű a helyszínre juttatni, hiszen a légi jármű így egyben a kiürítés eszközeként is szolgál" – árulta el Puskás Richárd főhadnagy, a zászlóalj egészségügyi tisztje.

1596039944

Megtudtuk: a sérültek helyszíni ellátásukat követően a ROLE I-es szintű egészségügyi ellátókomplexumba kerülnek, ami a lövészzászlóalj egészségügyi biztosítását szolgálja a harcvonaltól 3-5 kilométer távolságra. Ezen a helyen – a telepítés megkezdése után 15 perccel – már képesek az első sérültek fogadására. Az osztályozóponton az egészségügyi altiszt dönti el az ellátás sorrendjét, amit a sérülések súlyossága határoz meg. A sebesültet ezután tovább küldi a shocktalanítóba vagy a kötözőbe, ahol vérzéscsillapításra, fájdalomcsillapításra, törések rögzítésére, valamint hasi és mellkasi sérülések ellátására van lehetőség. 

1596039944

„Tömeges sérültáramlás esetén csak életmentő beavatkozásra van lehetőség, kedvező helyzetben azonban teljes körű orvosi-mentőtiszti ellátás is végezhető. Ennek figyelembevételével, 16 órás napi harctevékenység mellett, 190 fő életmentő ellátását vagy 95 fő teljes orvosi-mentőtiszti ellátását képes végrehajtani a komplexumban dolgozó személyzet. Mindezek mellett lehetőség van speciális feladatok ellátására is, mint például a harci stressz kezelése, a fertőző betegek elkülönítése, vagy éppen egy esetleges vegyi sérülés szükséges különleges ellátása is" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Kalamár Andrea hadnagy, egészségügyi tiszt.

Fotó: a szerző felvételei