Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az összefogás ereje

Szöveg: Trautmann Balázs |  2011. február 25. 14:03

Székesfehérvárra, az egyik leghíresebb magyar katonavárosba is megérkezett a Vándorúton A Magyar Művészetért Élőtárlata Árpádhalomtól Zetelakáig című kiállítás. A Magyar Művészetért Díj művészeinek alkotásaiból álló vándorkiállítást február 24-én, csütörtökön délután nyitották meg a Helyőrségi Klubban.

A kiállítás bensőséges hangulatú megnyitója egyben a „Székesfehérvár helyőrség a kultúra szolgálatában" rendezvénysorozat első estje is volt. A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága és a Fehérvár Tiszti Kaszinó hagyományőrző Egyesület szervezésében megrendezett kiállítás hosszú, Árpádhalomtól Zetelakáig tartó útján pihen meg Székesfehérvárott, bemutatva az érdeklődőknek a kiállítás a magyar ezredforduló kortárs szobrászatát, festészetét, grafikáját, iparművészetét, fotó- és könyvművészetét, s egyben soha nem látott keresztmetszetet ad a Magyar Művészetért Díj művészeinek egyedülálló alkotásaiból. Legyen szó katonáról vagy a Helyőrségi Klubba betérő fehérvári polgárról, mindenki meríthet a műalkotások sugallta nyugalomból, élniakarásból, reményből.

A rendezvény fővédnökét, Kovács József vezérőrnagyot, Székesfehérvár Helyőrség parancsnokát képviselő Varga Csaba dandártábornok, az MH ÖHP törzsfőnök-helyettese is fontosnak tartotta kiemelni a megnyitóbeszédben: „mi mindannyian az egyik legfontosabb öröklött és teremtett emberi értékünknek, az életünket átható, befolyásoló és meghatározó jelentőségű, egyszerű szóval kimondva: a kultúrának a követei vagyunk. Művészek, tudósok, politikusok, katonák, átlagemberek, az élet különböző tereiről. Közös összefogással, közös igényként, közös akarattal értéket teremtünk és értéket közvetítünk."

Mint a tábornok rámutatott, a XVII. század óta a kultúra fogalma és a polgárság elválaszthatatlan egymástól és ez így van manapság is. Az ember elválaszthatatlan az őt körülvevő társadalomtól, az pedig a tagjai által teremtett értékektől, szellemi produktumoktól, értékítéletétől és tevékenységétől.

A rendezvénysorozat védnöke, dr. Gubcsi Lajos, a Magyar Művészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke és a Zrínyi Média Kft. ügyvezetője megnyitójában emlékeztetett, hogy a Magyar Művészetért Alapítvány, mint közösség, 25 éves, a magyar honvédelem pedig 1100 éves. „A közösség csatlakozott ehhez az 1100 évhez úgy, hogy az élőtárlat ugyanazt az ezeregyszáz esztendőt fejezi ki, mint a honvédelem. Mi itt vagyunk, itt születtünk, művészeink itt és csak itt tudják megalkotni azt, amit mos Önök látnak." Gubcsi Lajos hozzátette: 1100 éves honvédelmünk és a nemzeti kultúránk örökös védelme ugyanazon tőről fakadó erkölcsi feladatunk.

A megnyitó ünnepséget színesítette a Székesfehérvár Helyőrség Zenekar Kamaraegyüttese is. Zenéjük egyfajta előzetesként is szolgált a látogatók számára, hiszen a megnyitót követően a Színházteremben a Székesfehérvár Helyőrség Zenekar „Katona? Zenész? Katonazenész!"interaktív koncertje, „zenekari kerekasztala" hangzott el. Ez egyben a kultúra sokszínűségét, a különböző művészeti ágak egymásba fonódását is jelezte, csakúgy, mint a délutáni táncedzésre érkező gyerekek meg-megtorpanása a Vándorúton kiállítás neves művészeinek alkotásai előtt. Talán az ő szemükben csillogó, őszinte kíváncsiság a bizonyítéka annak, hogy az elmúlt 1100 év magyar kultúrájának van és lesz is jövője – legalább még egy ezredévig is.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika

Dokumentumok