Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Búvárok a bányatóban

Szöveg: Szűcs László |  2012. május 17. 7:04

Egy kívülálló számára talán furcsának tűnhet a látvány: szakadó esőben készülnek merülésre a búvárok a Nyékládháza határában található kavicsbánya-tavak egyikén, az úgynevezett Debreceni-tavon. Illik ide a régi közhely, miszerint „a katona legjobb barátja az időjárás”, meg különben is, a vízbe merülve nem ázik meg az ember, aki pedig ilyenkor mégis a parton marad, az magára vessen…

Nem szokatlan, hogy katonabúvárok tűnnek fel a nyékládházi bányatavaknál: ha a búvárbeosztásokba újonnan kerülők számára alaptanfolyam, vagy éppen az összes honvédségi békaember számára évente kötelezően előírt úgynevezett „összevonás" zajlik, akkor biztos, hogy az arra járók találkozhatnak a katonabúvárokkal a 35-ös számú főút közvetlen szomszédságában található kavicsbánya-tavak valamelyikén.

1595935835
Általában a Debreceni-tónak nevezett állóvíz egyik kijelölt részét használják, itt ugyanis megfelelő a mélység, ám errefelé már évek óta nem bányásznak, így a hatalmas kavicsszállító uszályok messze elkerülik a környéket.

„Jelenleg éppen az idei első, a tavaszi búvár-alaptanfolyam zajlik, annak is az a szakasza, amikor a résztvevők nyílt, állóvízbe merülnek" – mondja Márton Róbert főtörzsőrmester, a szentesi MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred búvárbázisának egyik oktatója, a tanfolyam vezetője. Megtudjuk: a tanfolyam április 23-án kezdődött és május 25-ig tart. Bár a két szolnoki alakulattól – az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóaljtól és az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóaljtól – valamint a debreceni lövészdandár 24. Bornemissza Gergely Felderítő-zászlóaljától nyolcan vágtak neki az öthetes kurzusnak, Nyékládházára már csak hatan tudtak eljönni; ők azok, akik sikeresen teljesítették az eddigi követelményeket, vizsgákat.

Két katonának a vízbiztonság hiánya miatt kellett idő előtt befejeznie a kurzust.

A tanfolyam egyébként – az összes honvédségi felkészítéshez hasonlóan – elméleti oktatással kezdődött, amit a szentesi laktanya búvárkiképző bázisának tanmedencéjében követtek az úgynevezett védett vízi merülési gyakorlatok. A mostani, nyílt, állóvízi merülés után pedig a Tiszán, azaz nyílt folyóvízben merülnek majd a résztvevők.

1595935836
„Az alaptanfolyam egy olyan kurzus, amit minden búvárbeosztásba kerülő katonának el kell végeznie, s amelynek végére a hallgatók biztonságos alaptudást érnek el" – mondja Márton főtörzsőrmester, aki pillanatnyilag a Magyar Honvédség egyetlen mesterfokozatú oktatóbúvára, hozzátéve: a tanfolyamot sikeresen elvégzők saját alakulataiknál – az ott szolgáló, merülésvezető képesítéssel rendelkező búvárok segítségével – képezik tovább magukat harci vagy műszaki búvárrá.

Eközben az úgynevezett nedves neoprén ruhába öltözött búvárok már készülnek a mai feladatra. Ennek során megtanulják, hogyan kell megközelíteni a merülési helyet. Aztán az ott rögzített bója mentén úgynevezett „dekózást" hajtanak végre. E szakkifejezés magyarra fordítva azt jelenti, hogy a búvár a mélyből felfelé emelkedve meghatározott mélységekben megáll, eltölt ott bizonyos időt, hogy így elkerülje a dekompressziós betegséget. Eközben pedig elsajátítják azt is, miként kell fellőni a víz alól az úgynevezett dekóbóját, jelezve ezzel a parton tartózkodóknak, hogy ott merülés, illetve dekompressziós merülés zajlik.

„Egyszerűnek hangzik, de valójában ez nagyon komplikált és nehéz feladat. Igénybe veszi a búvárok tudását" – mondja a tanfolyam vezetője, akitől megtudjuk azt is, hogy az alaptanfolyammal párhuzamosan egy másik búvárkiképzés is zajlik a nyékládházi bányatavon: a 24-es felderítő-zászlóalj búvár katonái szinten tartó merüléseket hajtanak végre. Ők egy komoly feladatra, nagy mélységű merülésre készülnek…

1595935836
A merülés előkészítése, mint minden esetben, most is komoly előkészületeket és odafigyelést igényel. A körülmények természetesen nem teljesen ideálisak – persze, mesélik a srácok, ilyen csak a lehető legritkább esetben fordul elő… –, az elmúlt napok őszies időjárásának köszönhetően ugyanis 17–18 Celsius-fokosra hűlt vissza a víz, a mélyben pedig még ennél is hidegebb. Márpedig a katonabúvárok a mai napon 10–11 méter mélyre is lemerülnek, s ott kezdik el előírt feladataik végrehajtását. Ráadásul az erős szél miatt a víz felkavarodott – ahogy a búvárok mondják: „opálossá vált" –, azaz alig 2–3 méteres a látótávolság, amely ilyenkor általában 5–6 méter szokott lenni. Márton főtörzsőrmester elárulja: tavaly annyira tiszta és meleg volt a víz a tavaszi alaptanfolyam ideje alatt, hogy még édesvízi medúzákkal is találkoztak. Idén erre sajnos nincs esélyük…

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!